21 września 2023 r.
Dolnośląskie Zakłady Przemysłu Lniarskiego „Orzeł” w Mysłakowicach 1842 – 2006. Część 3

Zakłady Lniarskie w Mysłakowicach – historia powstania i rozwoju.Cześć druga.
Materiały zgromadził Emil Pyzik

   Polecamy : Pierwsza cześć artykułu

Polecamy : Druga cześć artykułu

Za najlepsze wyniki w Zjednoczeniu Przemysłu Lniarskiego załodze mysławickiego Orła wręczono w 1979 roku, sztandar przechodni ministra Przemysłu Lekkiego oraz Zarządu Głównego Związków Zawodowych Pracowników Przemysłu Włókienniczego. W 1978 roku Zakład po raz pierwszy w swojej historii wyprodukował tkaniny lniane i lniano – bawełniane o wartości ponad 1 miliard zł.

W latach 1980 – 1990 nie mamy w lokalnej prasie informacji na temat działalności zakładu.

Dnia 4 grudnia 1992 roku w zakładzie wybuchł pożar, w czasie którego spłonęły dachy dwóch hal produkcyjnych i część biurowca. Straty wyceniono na 2 mil zł.

W 1995 roku Prezydium Zarządu Głównego Stowarzyszenia Włókienników Polskich, za wyniki produkcyjno – finansowe, nadało ZPL Orzeł tytuł „Zakład Roku 1994”.

W dniu 10 maja 1998 roku w Plauen w Saksonii, odbyły się imprezy pod hasłem „Europejski Rynek Rolny”. Po raz pierwszy wzięły w nich udział firmy z województwa jeleniogórskiego np. ZPL Orzeł z Mysłakowic. Dnia 22 października tego roku w Salonie Promocji w Jeleniej Górze otwarto wystawę promującą nasz regionalny przemysł tekstylno – odzieżowy. Wystawie towarzyszyły polsko – niemieckie spotkania branżowe.

W dniu 24 lipca 1998 roku na centralnej tabeli ofert – regulowanym rynku pozagiełdowym – zadebiutowały Zakłady Lniarskie Orzeł w Mysłakowicach. Był to drugi przedstawiciel województwa jeleniogórskiego reprezentant na Giełdzie Papierów Wartościowych.

W 1999 roku zakład zdobył Złoty Medal na Międzynarodowych Targach Poznańskich za tkaninę 100 % lnianą odzieżową oraz nagrodę Prezesa Izby Gospodarczej w konkursie „Mister i Junior Eksportu Przemysłu Lekkiego” za tkaniny lniane i odzieżowe mysłakowicki Orzeł stał się liderem na polskim rynku lniarskim i jedynym przedsiębiorstwem z tej branży o pełnym cyklu produkcyjnym, od czesania włókna lnianego do wykańczania tkaniny. Eksport, głównie do USA i krajów Europy Zachodniej, wynosił w tym czasie ponad 80 % produkcji.

W listopadzie 1999 roku ZPL Orzeł pokazały swoje wyroby w Hamburgu na prezentacji Laureatów Uczestników Konkursu „Teraz Polska” i były tym jedynym przedstawicielem naszego regionu. Oferta zakładu spotkała się z dużym zainteresowaniem kontrahentów niemieckich.

W 2000 roku zakład odniósł kolejny sukces. Tym razem na Poznańskim tygodniu Mody złotym Medalem Międzynarodowym, nagrodzony został komplet stołowy z melanżu lniarskiego.

Dnia 16 października 2000 roku w zakładowej „Galerii Orzeł” odbył się wernisaż wystawy „Z krosna do krosna”- w ramach I Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej.

Dnia 16 czerwca 2001 roku zakład zorganizował, już drugi raz „Lniany Festiwal pod Śnieżką”. Impreza odbyła się w Mysłakowicach pod patronatem Programu III Polskiego Radia. W następnym 2002 roku III festiwal trwał dwa dni 15 – 16 czerwca. Podczas tej imprezy można było zobaczyć lniane propozycje Joanny Kędziorek, absolwentki łódzkiej ASP oraz kolekcje malowanych wyrobów, szytych na rynki zagraniczne.  

W następnym 2003 roku festiwal odbył się w ramach VIII Dni Promocji Gminy Mysłakowice i ściągnął tłumy uczestników w tym licznych kupców i wielu znakomitych gości.

W dniu 2 maja 2005 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Mysłakowicach otwarto wystawę i warsztaty dziedzictwa kulturalnego Mysłakowice pt. Tyrolczycy i Len – ocalić dziedzictwo naszych przodków.

W 2005 roku zakład zakupił za sumę 2,5 mil zł 12 nowoczesnych krosien. Były one 2,5 krotnie wydajniejsze od dotychczasowych i pozwoliły produkować asortymenty niemożliwe dotychczas do wykonania.

Dnia 15 lutego 2007 roku na rynku równoległym Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych zadebiutowały walory Zakładów Lniarskich Orzeł. Debiut był korzystny. Kurs wzrósł o 28 % w odniesieniu do ceny jaką miały akcje przed debiutem.

Niezadowalające wyniki działalności Zakładu były powodem odwołania w sierpniu 2008 roku 3 osobowego Zarządu. Wytykano im niepowodzenie na rynkach południowo – amerykańskich oraz pomysł otwarcia kilku sklepów firmowych. Nowy Zarząd w którym zasiadało 2 członków byłej rady nadzorczej, zapowiedział restrukturyzację firmy, obniżenie kosztów a także redukcję zatrudnienia.

 

Jest to jeden z pięciu punktów omówionych w Roczniku Jeleniogórskim, jaki się ukazał 8 grudnia 2009 roku. Pozostałe punkty omawiają historię powstania fabryki która już wcześniej została tu przedstawiona.

 

 

Wykaz pracowników przymusowych którzy podczas II wojny światowej pracowali w Zakładach Lniarskich w Erdmannsdorf – Mysłakowicach. Z wielkiej listy pracowników z różnych krajów wynotowałem tylko polsko brzmiące nazwiska.

 

  1. Piotrkowska Róża

  2. Czerwona Jagoda

  3. Kraśniecka Anna

  4. Słomnicka Berta

  5. Słomnicka Regina

  6. Kokotek Sara

  7. Zielonka Hanna

  8. Herszlikiewicz Mirosława

  9. Jaskowicz Szura

  10. Litmanowicz Szura

  11. Mrówka Chawa

  12. Szyszczycka Anna

  13. Lewkowicz Maria

  14. Bandowski

  15. Sadowski

  16. Tokarzewski

  17. Poloczek

  18. Duda Marta

  19. Koprowska Maria

 • 31 –

 

  1. Mielczarek Zofia

  2. Skrzypczyk Franciszka

  3. Pietrzak Julia

  4. Weber Wiktoria

  5. Niedbalik Genowefa

  6. Badura Alfreda

  7. Fronczak anna

  8. Przyludzka Magdalena

  9. Ostrowska Helena

  10. Malik Klara

  11. Początek Maria

  12. Matusiak Józefa

  13. Bednarek Ernestyna

  14. Wagner Joanna

  15. Polak Joanna

  16. Gąsiorowska Józefa

  17. Szklarska Władysława

  18. Szczykatowicz Maria

  19. Jurkowska Helena

  20. Płatek Zofia

  21. Pyzikiewicz Józefa

  22. Jurkowska Irmida

  23. Kominowicz Maria

  24. Kowalczyk Janina

  25. Piotrowska Joanna

  26. Kołodziej Cecylia

  27. Jureczko Otylia

  28. Wódka Helena

  29. Czapla Alicja

  30. Typrowicz Irena

  31. Cicha Mirosława

  32. Mikuła Franciszek

  33. Dworak władysław

  34. Nowak Franciszek

  35. Rybarczyk Teodor

  36. Czech Helena

  37. Czwech Klara

  38. Dworczyk Joanna

  39. Makowicz Róża

  40. Raczek Róża

  41. Malczarek Anna

  42. Maroszczek Monika

  43. Lewandowska Izabela

  44. Makowicz Albertyna

  45. Makowska Helena

  46. Kuberska Regina

  47. Wdowczak Genowefa

  48. Ciesielska Sabina

 • 32 –

 

  1. Świderek Cecylia

  2. Włochińska Anna

  3. Wieleszyńska Monika

  4. Makowska Genowefa

         75. Zielińska Wilhelmin

13-12-2022 admin

Dodaj komentarz

Śledź nas

Ostatnie komentarze

Newletter

O nas

Myslakowice.com to niezależny, prywatny portal internetowy poświęcony tematyce Mysłakowic i Dolnego Śląska. Na stronach naszego portalu można zaleźć również informacje o zasięgu krajowym i światowym. 

Wszystkie materiały, fotografie, grafiki chronione są na mocy prawa autorskiego i nie mogą być wykorzystywane komercyjnie. Przy cytowaniu na innych strona www należy dodać aktywny odnośnik do strony myslakowice.com.