27 maja 2024 r.
Wylecz wiosenną depresję: produkty, które podniosą Cię na duchu

Choć wiosną świeci nam słońce, a przyroda zaczyna ożywać, wiele osób popada w tym okresie w depresję.

Istnieje nawet specjalne określenie tego zjawiska - "depresja wiosenna". Objawia się ona w postaci nadmiernego zmęczenia, nastroju i apatii. Uważa się, że na depresję wiosenną cierpi jedna czwarta światowej populacji. Przyczyny tego nieprzyjemnego syndromu to brak światła i tlenu, a także niedobór witamin. Wszystkie rezerwy ludzkiego organizmu są uszczuplone podczas zimy, a teraz, wraz z nadejściem wiosny, nadszedł czas, aby je uzupełnić. Oto więc kilka niedrogich produktów spożywczych, które pomogą podnieść na duchu i złagodzić wiosenną depresję.

Produkty mięsne zawierają tyrozynę
Może to zabrzmi dla niektórych dziwnie, ale zacznijmy od mięsa, a nie od owoców i warzyw. Mięso z kurczaka, a także wołowina i wieprzowina, zawiera tyrozynę. Aminokwas ten pomaga w produkcji substancji takich jak dopamina i noradrenalina, które przyczyniają się do dobrego nastroju, a także zwiększają wydajność i motywację.

Mięso - pierwszy pomocnik w walce z wiosenną depresją

Na przykład noradrenalina jest nazywana "mediatorem czuwania". Dlatego spożywanie mięsa może pomóc w pozbyciu się apatii. Należy jednak unikać kupowania gotowych produktów mięsnych, ponieważ często zawierają one niebezpieczną substancję, która powoduje raka.

Tłuste ryby są bogate w aminokwas omega-3
Koniecznie włącz do swojej diety tłuste ryby, do których zaliczamy tuńczyka, śledzia, sardynki, makrelę itp. Ryby te są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, w tym utrzymania dobrego nastroju.

Tłuste ryby są również bogate w witaminę D. Wiadomo, że światło słoneczne jest jednym ze źródeł tej witaminy dla naszego organizmu. Jednak zimą, z oczywistych względów, witamina ta nie jest już dostępna. Chociaż naukowcy wciąż spierają się o to, jak witamina D wpływa na nasze nastroje, w każdym razie potrzebujemy jej do codziennego życia.

Wodorosty morskie zawierają jod
Jarmuż morski jest doskonałym źródłem jodu dla naszego organizmu. Tylko 100 gramów zawiera 300 µm tej substancji, więc zbrodnią byłoby nieuwzględnienie wodorostów w naszym zestawieniu. Jeśli w organizmie jest za mało jodu, zmniejsza się reakcja i koncentracja uwagi, pojawia się senność i drażliwość, czyli właśnie te objawy, które towarzyszą wiosennej depresji.

Ale to nie wszystko. Jarmuż morski jest bogaty w witaminy z grupy B. Witaminy te wpływają na nadnercza, które z kolei odpowiadają za hormon adrenaliny. Jeśli brakuje Ci tego hormonu, doświadczasz chronicznego zmęczenia i oczywiście wahań nastroju. Nie zapominaj jednak, że zbyt duża ilość jodu również może być szkodliwa dla organizmu.

Banany są owocem antydepresyjnym
Banany są jednym z najlepszych produktów do walki z depresją, ponieważ zawierają tryptofan i witaminę B6. Tryptofan jest aminokwasem, który po wchłonięciu przez nasze ciało jest przekształcany w hormon serotoninę, znany również jako "hormon szczęścia". Serotonina zmniejsza niepokój, normalizuje sen i oczywiście poprawia nastrój. Witamina B6, jak wspomniano powyżej, normalizuje pracę nadnerczy, co również jest kluczowe w przypadku wiosennej depresji. Banany zawierają również alkaloid harman, który może nawet wywoływać uczucie euforii. Dlatego, gdy tylko poczujesz się w złym nastroju, zjedz małą przekąskę z bananów, która zapewni ci zastrzyk dobrego humoru.

Hormony szczęścia w czekoladzie
Kobiety i dzieci doskonale zdają sobie sprawę z poprawiającego nastrój działania czekolady. Istnieje na to bardzo naukowe wyjaśnienie - ziarno kakaowe, z którego powstaje czekolada, zawiera substancję zwaną fenyloetyloaminą. Stymuluje ona produkcję endorfin, czyli kolejnego "hormonu szczęścia". Jeśli nie lubisz czekolady, pij więcej kakao.

Czekolada ma również wysoką zawartość magnezu, który pomaga złagodzić stres. Ponadto, jak powiedzieliśmy ci wcześniej, ten słodki produkt może chronić przed demencją, zawałem serca i udarem. Należy jednak pamiętać, że mówimy o ciemnej czekoladzie. Z kolei czekolada mleczna jest znacznie mniej korzystna dla organizmu.

 

 

11-03-2023 admin

Dodaj komentarz

Śledź nas

Newletter

O nas

Myslakowice.com to niezależny, prywatny portal internetowy poświęcony tematyce Mysłakowic i Dolnego Śląska. Na stronach naszego portalu można zaleźć również informacje o zasięgu krajowym i światowym. 

Wszystkie materiały, fotografie, grafiki chronione są na mocy prawa autorskiego i nie mogą być wykorzystywane komercyjnie. Przy cytowaniu na innych strona www należy dodać aktywny odnośnik do strony myslakowice.com.