27 lutego 2024 r.
Udowodniono związek między zmianą poziomu aktywności fizycznej a śmiertelnością

Ryzyko śmierci ze wszystkich przyczyn medycznych i chorób sercowo-naczyniowych okazało się znacznie niższe u pacjentów, których aktywność fizyczna wzrosła z czasem. Siedzący tryb życia znacznie zwiększa prawdopodobieństwo śmierci z powodu chorób sercowo-naczyniowych.

Aktywny tryb życia i zwiększony poziom aktywności fizycznej zmniejszyły prawdopodobieństwo śmierci z jakiejkolwiek przyczyny i związanej z chorobą sercowo-naczyniową wśród pacjentów z chorobą wieńcową-wynika z badań naukowców z Uniwersytetu w Bernie. Wyniki opublikowano w czasopiśmie JACK.

W porównaniu z pacjentami prowadzącymi siedzący tryb życia ryzyko zgonu z jakiejkolwiek przyczyny wśród uczestników o wysokim poziomie aktywności fizycznej było niższe o 50% (współczynnik ryzyka (RR) wynosił 0,50). Prawdopodobieństwo zgonu wśród pacjentów, których poziom aktywności wzrósł z czasem, było niższe o 45% (RR = 0,55). Wśród uczestników, u których aktywność fizyczna spadła, ryzyko śmierci było niższe o 20% (RR = 0,80).

W ocenie ryzyka zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych wyniki były porównywalne wśród aktywnych uczestników i przy zwiększonym poziomie aktywności fizycznej. Prawdopodobieństwo śmierci pacjentów, u których aktywność fizyczna spadła, nie różniło się od uczestników siedzących.

Według autorów badania ocena zmiany poziomu aktywności fizycznej powinna być rutynowo stosowana w praktyce klinicznej.

Naukowcy przeanalizowali bazy danych i zidentyfikowali 9 badań klinicznych z udziałem 33 576 pacjentów z chorobą wieńcową, w których oceniano wpływ aktywności fizycznej na śmiertelność. Średni wiek uczestników wynosił 62,5 lat, a maksymalny czas obserwacji 15,7 lat.

Poziom aktywności fizycznej oceniano za pomocą kwestionariuszy. Naukowcy zidentyfikowali 4 kategorie uczestników: pacjentów, którzy prowadzili siedzący tryb życia, aktywny tryb życia, uczestników, których aktywność fizyczna z czasem wzrosła i spadła.

Źródło JACC

17-01-2023 admin

Komentarze

  • Na pewno trzeba więcej ruszać się, szczególnie osobom starszym!

Dodaj komentarz

Śledź nas

Ostatnie komentarze

Newletter

O nas

Myslakowice.com to niezależny, prywatny portal internetowy poświęcony tematyce Mysłakowic i Dolnego Śląska. Na stronach naszego portalu można zaleźć również informacje o zasięgu krajowym i światowym. 

Wszystkie materiały, fotografie, grafiki chronione są na mocy prawa autorskiego i nie mogą być wykorzystywane komercyjnie. Przy cytowaniu na innych strona www należy dodać aktywny odnośnik do strony myslakowice.com.