9 czerwca 2023 r.
Mydło czy środek antyseptyczny? Co lepiej zabija koronawirusa?

Eksperci zalecają mycie rąk po wizycie w miejscach publicznych, podróżach środkami transportu publicznego i prywatnego, dotykaniu klamek, kontakcie z pieniędzmi, przed jedzeniem i gotowaniem. Tylko to musi być zrobione poprawnie-z detergentem lub środkiem antyseptycznym?

 Chociaż przemysł farmaceutyczny i chemiczny oferuje wiele różnych środków antyseptycznych do rąk, według naukowców najskuteczniejsze są mydło i ciepła woda. Wytyczne Centrum Kontroli i zapobiegania chorobom (CDC) Departamentu Zdrowia Stanów Zjednoczonych mówią, że środki antyseptyczne należy stosować tylko wtedy, gdy nie ma możliwości umycia rąk mydłem.

Jak mydło niszczy koronawirusa
SARS-COV — 2 jest jednoniciowym wirusem zawierającym RNA. Łańcuch kwasu rybonukleinowego jest zapakowany w otoczkę białkową-kapsyd pokryty dwiema warstwami lipidów: tłuszczami i substancjami tłuszczopodobnymi. Od nich odchodzą białkowe "kolce" - procesy przypominające koronę.

Mydło niszczy otoczkę lipidową, a wirus rozpuszcza się w wodzie. Nawet cząsteczki chorobotwórcze, które zachowały integralność, mydło odrywa się od skóry — można je łatwo zmyć pianą.

Ważne jest prawidłowe mycie rąk
Im cieplejsza woda, tym lepiej. I nie potrzebujesz specjalnego mydła-domowego lub antybakteryjnego, najbardziej normalne. Najważniejsze jest piana, z którą odchodzi wirus.

Mydło potrzebuje czasu, aby zniszczyć otoczkę wirusa — co najmniej 20 sekund. Piana mydlana powinna całkowicie zakrywać dłonie, w tym nadgarstki i grzbiet dłoni, konieczne jest, aby piana wnikała między palce i pod paznokcie.

Jeśli nie ma mydła i wody
W takim przypadku eksperci zalecają środki antyseptyczne na bazie etanolu-zwykłego alkoholu, który zabija SARS-CoV-2 w około 30 sekund.

Dlatego nie wycieraj rąk natychmiast po umyciu środkiem antyseptycznym, pozwól im wyschnąć. Technika jest ogólnie podobna do spieniania.

Według naukowców zawartość Etanolu w środku dezynfekującym powinien wynosić co najmniej 70%. Wymagania CDC są łagodniejsze-60%.

Badania pokazują, że tłuszcz i brud osłabiają działanie środków antyseptycznych, dlatego lepiej jest wcześniej umyć ręce mydłem. Ponadto środki zawierające alkohole nie mogą być często używane — w przeciwieństwie do mydła podrażniają skórę, czyniąc ją bardziej podatną na wirusa.

Zrób to sam
Strona internetowa WHO zawiera instrukcje dotyczące samodzielnego wytwarzania środków dezynfekujących: 80% etanolu lub 75% izopropanolu z dodatkiem 1,45% gliceryny i 0,125% nadtlenku wodoru.

Alkohol i nadtlenek wodoru zabijają infekcję, a gliceryna nawilża skórę. Każdy inny środek nawilżający, taki jak aloes, również się sprawdzi.

Chusteczki nawilżane
Jeśli nie masz pod ręką środka antyseptycznego, pomogą chusteczki nasączone alkoholem. Ale antybakteryjne na bazie chlorku benzalkoniowego przeciwko SARS-COV-2 są bezużyteczne, twierdzą naukowcy.

02-01-2023 admin

Dodaj komentarz

Śledź nas

Ostatnie komentarze

Newletter

O nas

Myslakowice.com to niezależny, prywatny portal internetowy poświęcony tematyce Mysłakowic i Dolnego Śląska. Na stronach naszego portalu można zaleźć również informacje o zasięgu krajowym i światowym. 

Wszystkie materiały, fotografie, grafiki chronione są na mocy prawa autorskiego i nie mogą być wykorzystywane komercyjnie. Przy cytowaniu na innych strona www należy dodać aktywny odnośnik do strony myslakowice.com.