×
Medycyna naturalna to rodzaj medycyny alternatywnej, która wierzy w zdolność organizmu ludzkiego do samoleczenia za pomocą naturalnych środków i opartych na nich technik. Odmiany naturopatii obejmują ziołolecznictwo-leczenie ziołami leczniczymi, hemopatię, masaż, terapię wodną, akupunkturę, muzykoterapię, stosowanie jadu pszczelego i preparatów z nim, a także post leczniczy i inne.
Medycyna naturalna i medycyna niekonwencjonalna to dwa różne pojęcia, chociaż czasami mogą być używane zamiennie.
Medycyna naturalna to podejście, które wykorzystuje naturalne metody i środki, aby poprawić zdrowie i leczyć choroby. Przykłady medycyny naturalnej to np. ziołolecznictwo, akupunktura, masaże, dietoterapia, ćwiczenia fizyczne i medytacja.
Z drugiej strony, medycyna niekonwencjonalna to podejście, które odbiega od standardowych metod medycznych i nie ma naukowego uzasadnienia. Należą do niej metody takie jak homeopatia, irydologia czy terapia florą bakteryjną.
Warto zaznaczyć, że niekonwencjonalna nie oznacza wcale naturalna, a wiele metod stosowanych w medycynie naturalnej jest naukowo uzasadniona i ma pewne potwierdzone skuteczność. W każdym przypadku, wybierając metodę leczenia, warto skonsultować się z lekarzem lub innym wykwalifikowanym specjalistą, aby uniknąć ryzyka szkodzenia sobie lub innym osobom.
Pierwsze kroki w popularyzacji naturopatii podjęli w XIX wieku założyciele hydroterapii, niemieccy lekarze Vinzenz Priessnitz i Sebastian Kneipp. Samo pojęcie "Medycyny naturalnej" wprowadził amerykański lekarz Benedict Lust w 1902 roku. W latach 20. naturopatyczne podejście do medycyny rozprzestrzeniło się w różnych regionach Europy i Ameryki Północnej, a jej rozkwit przypadł na połowę lat 60.i początek lat 80., a następnie ludzie zainteresowali się alternatywnymi sposobami leczenia chorób i utrzymania zdrowia. Dziś naturopatia jest praktykowana w różnych krajach świata.
Światowa Organizacja Zdrowia definiuje medycynę alternatywną jako zbiór praktyk w opiece zdrowotnej, które nie należą do podstawowego systemu opieki, używając również terminu " medycyna komplementarna "i oddzielając ją od opartej na tradycji"medycyny ludowej". W interpretacji who mówimy głównie o stosowaniu leków pochodzenia leczniczego i narządów anatomicznych zwierząt.
Strategia WHO na lata 2014-2023 rozważa zastosowanie tradycyjnej medycyny w połączeniu z tradycyjną, ale z pewnymi zastrzeżeniami. Who zauważa, że terapie ludowe i alternatywne mogą zaszkodzić osobie z powodu stosowania niskiej jakości lub podrobionych leków, z powodu działań niewykwalifikowanych uzdrowicieli lub fałszywych informacji, nieprawidłowo lub późno ustalonej diagnozy, a także z powodu odrzucenia skutecznych środków medycyny konwencjonalnej.
"Wielu pacjentów zwraca się do produktów i praktyk [tradycyjnej medycyny], kierując się zasadą "naturalne oznacza bezpieczne", co nie zawsze jest prawdą" – czytamy w artykule.
Ekspercka społeczność naukowa sceptycznie podchodzi do medycyny alternatywnej. Najwięcej krytyki padło pod adresem homeopatii. Naukowa Rada Doradcza Akademii europejskich (EASAC) odrzuciła twierdzenia o naukowości i korzyściach zdrowotnych homeopatii, a Komisja Prezydium Rosyjskiej Akademii Nauk oficjalnie uznała ją za pseudonaukę. Przedstawiciele who ostrzegli, że leki homeopatyczne nie mogą być leczone HIV, gruźlicą, malarią, grypą i biegunką u niemowląt, a Federalna Komisja Handlu USA (FTC) nakazała producentom leków homeopatycznych dostarczenie naukowych dowodów na ich korzyści lub napisanie na opakowaniu, że homeopatia jest nienaukowa.
Myslakowice.com to niezależny, prywatny portal internetowy poświęcony tematyce Mysłakowic i Dolnego Śląska. Na stronach naszego portalu można zaleźć również informacje o zasięgu krajowym i światowym.
Wszystkie materiały, fotografie, grafiki chronione są na mocy prawa autorskiego i nie mogą być wykorzystywane komercyjnie. Przy cytowaniu na innych strona www należy dodać aktywny odnośnik do strony myslakowice.com.
Dodaj komentarz