6 czerwca 2023 r.
Dlaczego ludzie nie powinni całkowicie rezygnować ze słodyczy.

Żywność o wysokiej zawartości cukru jest szkodliwa dla naszego zdrowia i uzależnia - to niezaprzeczalny fakt. Ale..

Naukowcy od dawna wiedzą, że ludzie uzależniają się od słodyczy z powodu potężnego uwalniania hormonu szczęścia - dopaminy - za każdym razem, gdy spożywają słodkie napoje, cukierki i wszystkie inne pyszne smakołyki. Ale ryzyko otyłości i innych powiązanych problemów, takich jak choroby serca, jest większe za każdym razem, gdy je spożywasz. W końcu słodycze mogą prowadzić do próchnicy zębów! Niektórzy ludzie decydują się na całkowitą rezygnację ze słodyczy, aby uchronić się przed problemami, ale nigdy nie należy tego robić.

Dlaczego człowiek potrzebuje cukru
Większość ludzi doskonale zdaje sobie sprawę, że cukier jest zły dla ludzkiego zdrowia. Wiedząc o tym, niektórzy mężczyźni i kobiety postanawiają raz na zawsze zrezygnować ze słodyczy - niektórzy tak się zapędzają, że nie jedzą nawet owoców. Jednak z czasem każda osoba stosująca dietę bezcukrową i tak wypada z gry. Można to wytłumaczyć jedynie tym, że cukier jest nadal niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jest szkodliwy tylko w nadmiernych ilościach.

Cukier jest niezbędny dla naszego organizmu, ponieważ jest jednym z głównych źródeł energii. Kiedy dostaje się do przewodu pokarmowego, enzymy trzustkowe rozkładają go na cukry proste, w tym glukozę. Przedostaje się ona do krwiobiegu człowieka, a stamtąd do komórek. Mózg jest szczególnie uzależniony od glukozy - jeśli nie będzie otrzymywał 110-145 gramów glukozy dziennie, nie będzie w stanie produkować neuroprzekaźników, których potrzebuje do zapamiętywania i przetwarzania informacji.

Należy pamiętać, że organizm ludzki nie zużywa całej glukozy na raz. Jest w stanie zmagazynować "rezerwę strategiczną" na wypadek, gdyby wątroba i mięśnie jej potrzebowały. Jeśli nagle zabraknie glukozy, mózg może pobrać trochę ze zmagazynowanej rezerwy.

Jaka jest dzienna dawka cukru
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z 2002 roku, spożycie cukru powinno być mniejsze niż 10% całkowitego spożycia kalorii każdego dnia. W idealnej sytuacji każda osoba dorosła z prawidłowym BMI powinna spożywać nie więcej niż 25 gramów cukru dziennie, co odpowiada około 6 łyżeczkom. Jednak ze względu na ogromną ilość słodyczy i napojów gazowanych (zwłaszcza napojów energetycznych!), ludzie często przekraczają te limity.

Jak zmniejszyć ilość cukru w swojej diecie
Jak wspomnieliśmy powyżej, niektóre osoby mogą nawet odmówić jedzenia owoców w obawie przed cukrem. Ale nie rób tego - najlepiej uzupełniać glukozę za pomocą naturalnych pokarmów, takich jak jabłka, banany i tak dalej. Owoce, banany i tym podobne są najlepszym sposobem na uzupełnienie zapasów glukozy. Lepiej powstrzymać się od słodzonych napojów, ciastek i tak dalej, ale pamiętaj, że nadal możesz sobie na nie pozwolić raz na jakiś czas.

Ważne jest, aby zrozumieć, że czasami małe słodycze, takie jak tabliczka czekolady lub herbata z kilkoma łyżkami cukru, mogą uratować osobę. Na przykład mogą one rozweselić osobę, która jest przepracowana, zapomniała o jedzeniu i nie czuje się dobrze. Mogą też pomóc w przypadku niskiego ciśnienia krwi, gdy osobie tej robi się ciemno w oczach i czuje się słabo.

Co się dzieje, gdy brakuje glukozy
Brak glukozy we krwi nazywany jest hipoglikemią. W tym stanie osoba cierpi na zaburzenia wielu narządów wewnętrznych - zwłaszcza ośrodkowego układu nerwowego. Jeśli hipoglikemia nie jest ciężka, osoba może po prostu czuć się słabo. Ale im niżej stężenie cukru spada, tym gorzej czuje się osoba.
Gdy cukier jest niski, osoba może czuć się bardzo źle. 


W pierwszych minutach hipoglikemii osoba może odczuwać pobudzenie, a nawet strach, ze względu na to, że układ współczulny nadnerczy uwalnia do krwi hormony stresu. Następnie mogą wystąpić inne objawy niskiego poziomu cukru we krwi:

*senność i letarg;
*ból lub zawroty głowy;
*podwójne widzenie;
*zaburzona mowa;
*drgawki;
*utrata przytomności.
W szczególnie poważnych przypadkach osoba może nawet zapaść w śpiączkę hipoglikemiczną.

Na podstawie wszystkich powyższych informacji wydaje się, że nie trzeba całkowicie rezygnować ze słodyczy. Najlepiej unikać ogromnych ciast, napojów energetyzujących i kubłów lodów, ale owoce z pewnością mogą pomóc.

12-03-2023 admin

Dodaj komentarz

Śledź nas

Ostatnie komentarze

Newletter

O nas

Myslakowice.com to niezależny, prywatny portal internetowy poświęcony tematyce Mysłakowic i Dolnego Śląska. Na stronach naszego portalu można zaleźć również informacje o zasięgu krajowym i światowym. 

Wszystkie materiały, fotografie, grafiki chronione są na mocy prawa autorskiego i nie mogą być wykorzystywane komercyjnie. Przy cytowaniu na innych strona www należy dodać aktywny odnośnik do strony myslakowice.com.