9 czerwca 2023 r.
Czym są suplementy diety?

Suplementy diety to koncentraty naturalnych  składników odżywczych i substancji biologicznie czynnych, które są izolowane z surowców zwierzęcych, mineralnych lub roślinnych, a także otrzymywane w wyniku syntezy chemicznej.

 

Takie produkty obejmują produkty enzymatyczne i bakteryjne, które mają regulacyjny wpływ na mikroflorę przewodu pokarmowego.

Nazywanie suplementów diety dodatkami do żywności jest błędne. Prawdziwymi dodatkami do żywności są na przykład barwniki i zagęszczacze, a także inne substancje wprowadzane do produktów w celu nadania im określonych właściwości.

Suplementy diety nie są również lekami (nie stosuje się do nich procedur badań przedklinicznych i klinicznych), ale nie ma ostrej granicy między nimi. Te same naturalne surowce mogą być wykorzystywane do produkcji leków i otrzymywania suplementów diety.

Suplementy diety mogą mieć określone właściwości farmakologiczne. Wpływają na różne narządy i układy człowieka, normalizują równowagę składników odżywczych, przyczyniają się do utrzymania i promocji zdrowia (zapobieganie i zmniejszenie ryzyka chorób), przyspieszają proces zdrowienia.

Zwykle leki są stosowane w celu zatrzymania niepożądanego procesu w organizmie, zapobiegania poważnym konsekwencjom, a suplementy diety porządkują organizm. Doświadczeni lekarze stosują takie podejście w swoich działaniach. Suplementy diety mają duże możliwości w pomaganiu w zarządzaniu zdrowiem. Z tego powodu stosuje się je głównie w celu uzupełnienia niedoboru niezbędnych substancji. Możesz więc przedłużyć życie, zapobiegać niektórym chorobom, zmniejszać czynniki ryzyka. W końcu ustalono, że istnieje związek: niedobór niektórych składników odżywczych – ryzyko wystąpienia określonej choroby (na przykład niedobór wapnia – osteoporoza).

Za pomocą suplementów diety można regulować i normalizować funkcje organizmu podczas chorób. Łącząc je z podstawowym leczeniem, można skrócić czas leczenia, zmniejszyć dawkę leków. Pomimo faktu, że suplementy diety nie są w stanie wyleczyć wszystkich dolegliwości, ich stosowanie przyczynia się do zapobiegania wielu chorobom, które są głównymi przyczynami śmiertelności w krajach rozwiniętych – rak, miażdżyca, cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe.

Innym kierunkiem stosowania biologicznie aktywnych dodatków do żywności jest normalizacja składu i pracy mikroflory jelitowej (zapobieganie dysbiozie, która może osłabić układ odpornościowy, zakłócić syntezę witamin itp.). Jest to ważne, ponieważ normalna mikroflora jest niezbędna.

Stosując suplementy diety należy pamiętać, że nie wszystkie z nich są skuteczne, a niektóre mogą nawet zawierać słabo połączone składniki, które mogą powodować działania niepożądane. Ponadto substancje zawarte w ich składzie mogą zniekształcać działanie przyjmowanych leków. I oczywiście przy długotrwałym i niekontrolowanym spożywaniu suplementów diety istnieje ryzyko przedawkowania. Innym negatywnym punktem stosowania suplementów diety jest liczenie na pozytywne działanie suplementów, pacjent może nie spieszyć się z lekarzem i stracić czas. Dlatego przygotowując się do rozpoczęcia stosowania suplementów diety, należy skonsultować się z lekarzem.

Do tej pory w naszym kraju zarejestrowano ponad 3 tysiące biologicznie aktywnych dodatków do żywności, jeszcze więcej składników, które są wykorzystywane do ich produkcji. Niektórzy producenci, stosując procedurę certyfikacji i rejestracji, która nie jest tak skomplikowana w porównaniu z lekami, mogą zawyżać korzystne właściwości suplementów diety. Z tego powodu poniżej omówimy właściwości niektórych składników suplementów diety.

Wiele suplementów diety zawiera substancje adaptogenne i tonizujące, które stymulują obronę organizmu, zwiększają ogólną stabilność i witalność, wydajność, mogą zmniejszyć negatywny wpływ środowiska i stres. Wymienione właściwości mają na przykład: wyciągi z roślin – eleutherococcus, Schisandra i inne, narządy zwierzęce, propolis, mumio. Te składniki w suplementach są łączone z witaminami, błonnikiem pokarmowym i innymi substancjami. Kierując się celami aplikacji, skład i proporcje składników są różne.

Często skład suplementów diety obejmuje wodorosty - Chlorella, wodorosty, Ascophyllum, spirulinafukus. Te algi są dobrym źródłem białka roślinnego, które jest łatwo przyswajalne. Ponadto mają wiele witamin, pierwiastków śladowych nasyconych kwasami tłuszczowymi i aminokwasami. A chlorella zawiera witaminę B12 nawet w większej ilości niż wątroba zwierzęca, więc Wegetarianin powinien zwrócić na nią uwagę. Za pomocą glonów z organizmu można szybko usunąć radionuklidy, sole metali ciężkich, substancje toksyczne. Służą również do zapobiegania chorobom sercowo-naczyniowym i onkologicznym, astmie i reakcjom alergicznym, przyczyniają się do normalizacji funkcji tarczycy (ponieważ są bogate w jod), eliminują procesy zapalne w przewodzie pokarmowym.

Ważne miejsce w pozytywnym wpływie suplementów diety zajmuje błonnik pokarmowy, który jest częścią pokarmów roślinnych. Główne rodzaje włókien to celuloza, lignina, hemiceluloza, pektyny. Nie są wchłaniane przez organizm, ale puchną i powodują uczucie sytości. Błonnik pokarmowy ma wiele pozytywnych skutków dla organizmu, aw suplementach diety stosuje się je w celu zapobiegania chorobom takim jak hemoroidy, zaparcia, otyłość, rak odbytnicy, cukrzyca. Naturalne błonnik pokarmowy: otręby, górna część skorupy warzyw i owoców.

Inne suplementy diety, które mają wpływ – to drożdże piwne. Lista ich przydatnych właściwości jest długa: zawierają wiele witamin, pierwiastków śladowych, pomagają utrzymać wysoki poziom wydajności, usuwają szkodliwe związki chemiczne z organizmu i wiele więcej. Niedobór witamin, głód białkowy, anemia służą również jako wskazanie do stosowania drożdży piwnych. Ponadto lecytynę-materiał budowlany dla błon komórkowych-można "pobrać" z drożdży piwnych, ale soja i żółtka jaj służą jako jeszcze lepsze źródło (dalej – zboża, ryby, rośliny strączkowe).

Wśród suplementów diety istnieje wiele różnych herbat terapeutycznych i profilaktycznych. Niektóre z nich są nawet zarejestrowane jako leki. Herbaty składają się z roślin leczniczych, owoców morza, a nawet żółci węży, pereł i tym podobnych. Wszystkie składniki i ich ilość zależą od przeznaczenia herbaty terapeutycznej i profilaktycznej. Są to: normalizujące trawienie i metabolizm, zmniejszające masę ciała, oczyszczające organizm z toksyn i tak dalej.

Niektóre suplementy diety mają charakterystyczne cechy.

Chrząstka rekina zawiera wiele aktywnych składników, które zapobiegają tworzeniu się nowych naczyń krwionośnych w nowotworach, a zatem hamuje wzrost guza pozbawionego źródła pożywienia. Ponadto chrząstka rekina zmniejsza negatywny wpływ chemioterapii. W przypadku niektórych chorób oczu mogą również tworzyć się nowe naczynia, w tym przypadku skuteczne jest również stosowanie chrząstki rekina.

Chrząstka bydlęca jest w stanie przyspieszyć procesy naprawy uszkodzonych tkanek, które zostały uszkodzone i zmniejszyć ekspresję stanów zapalnych. Podobnie jak chrząstka rekina, byk jest przydatny w chorobach takich jak: zapalenie stawów, procesy zapalne w jelitach, łuszczyca.

Środek miłorzębu japońskiego jest pochodzenia roślinnego (źródłem są liście drzewa o tej samej nazwie). Substancje wchodzące w skład tego ekstraktu poprawiają krążenie krwi, zwiększają dopływ tlenu do różnych narządów. Jego korzystne właściwości: ma właściwości przeciw-utleniające, obniża ciśnienie krwi, zmniejsza ryzyko zawału serca, stymuluje aktywność umysłową, sprzyja znikaniu bólów głowy i nie tylko. Wiele leków zawiera ekstrakt z liści tego drzewa.

Istnieje specjalny rodzaj zwierząt zwany ogórkami morskimi. W Chinach od dawna stosuje się je w leczeniu zapalenia stawów, ponieważ ogórki morskie są w stanie poprawić równowagę substancji biologicznie czynnych, które biorą udział w regulacji reakcji zapalnych. Ponadto substancje zawarte w ich składzie pomagają przywrócić tkankę łączną.

Te i inne składniki suplementów diety nie są stosowane osobno, ale w złożonych preparatach wytwarzanych w postaci tabletek, w postaci proszków, kapsułek i tak dalej.

Suplementy diety

18-12-2022 admin

Dodaj komentarz

Śledź nas

Ostatnie komentarze

Newletter

O nas

Myslakowice.com to niezależny, prywatny portal internetowy poświęcony tematyce Mysłakowic i Dolnego Śląska. Na stronach naszego portalu można zaleźć również informacje o zasięgu krajowym i światowym. 

Wszystkie materiały, fotografie, grafiki chronione są na mocy prawa autorskiego i nie mogą być wykorzystywane komercyjnie. Przy cytowaniu na innych strona www należy dodać aktywny odnośnik do strony myslakowice.com.