×
Autorzy badania uważają, że spożywanie jajek i pokarmów zawierających cholesterol zwiększa ryzyko śmierci. Zastanówmy się, czy naprawdę uzasadnione jest uznanie cholesterolu zawartego w żywności za niebezpieczny dla zdrowia.
Pomysł, że cholesterol jest związany z chorobami serca, nie wydaje się nikomu nowy. Prawie wszyscy słyszeli o tak zwanym "złym cholesterolu" we krwi. Jednak kwestia szkodliwości cholesterolu w naszej diecie nie jest taka prosta.
Cholesterol jest potrzebny organizmowi. Znajduje się w pokarmach zwierzęcych – cholesterol w diecie) - jajach, oleju, mięsie, krewetkach, homarach. Ponadto wątroba może syntetyzować go w wymaganej ilości. We krwi ludzkiej przemieszcza się, przyłączając się do kompleksów białek i lipidów – lipoprotein. Połączenie cholesterolu z lipoproteinami o niskiej gęstości (LDL) jest uproszczone jako "zły" cholesterol, a z lipoproteinami o dużej gęstości (HDL) jako "dobry". Poziom" złego " cholesterolu we krwi wzrasta nie tylko z powodu jedzenia cholesterolu.
Rola cholesterolu w diecie w rozwoju miażdżycy i chorób serca została po raz pierwszy opisana przez Rosjanina Nikołaja Aniczkowa. W badaniu, które zostało nazwane jednym z najważniejszych odkryć XX wieku, karmił króliki pokarmem bogatym w cholesterol. W rezultacie zwierzęta rozwinęły miażdżycę aorty.
Od eksperymentów Aniczkowa minęło ponad 100 lat, ale to, jak szkodliwy jest cholesterol w diecie dla zdrowia ludzi, pozostaje przedmiotem dyskusji. Krytycy wskazują, że w naturze króliki, w przeciwieństwie do ludzi, nie jedzą cholesterolu. Ponadto żywność z cholesterolem zwykle zawiera tłuszcze nasycone, które mogą powodować ryzyko miażdżycy (z wyjątkiem jaj i skorupiaków).
Sugeruje się, że wrażliwość ludzi na cholesterol w diecie może się różnić. W 1991 roku naukowcy opisali 88-letniego mężczyznę, który zjadał 25 jaj dziennie, który nie wykazywał objawów miażdżycy. Jednak tę reakcję można uznać za wyjątkową: mimo to cholesterol w diecie może zwiększać poziom "złego" cholesterolu we krwi.
NIE CHOLESTEROL, ALE TŁUSZCZE NASYCONE
Wysoki poziom "złego" cholesterolu we krwi jest jednym z czynników ryzyka miażdżycy, a w konsekwencji chorób serca i udaru mózgu. Według współczesnych pomysłów, spośród czynników dietetycznych decydujący wpływ na ten poziom nie ma cholesterolu w żywności, ale tłuszczów nasyconych. Występują w wielu produktach pochodzenia zwierzęcego i oleju kokosowym.
W 1965 roku naukowcy z Harvardu przeprowadzili badanie, którego według dzisiejszych standardów nie można uznać za etyczne. W eksperymencie na osobach chorych psychicznie odkryli, że tłuszcze nasycone mają większy wpływ na poziom cholesterolu we krwi niż sam cholesterol w diecie. Odkrycia te wspierają kilka nowszych i mniej radykalnych badań.
CO MÓWIĄ BADANIA?
Dowody naukowe na szkodliwość cholesterolu pozostają sprzeczne. Dane z poszczególnych badań mogą zniechęcić tych, którzy lubią jeść jajka. Na przykład w 2019 r. analiza sześciu badań wykazała, że cholesterol w diecie jest związany z chorobami serca i ryzykiem zgonu z ich powodu. Ogólnie jednak badania dają mieszane wyniki, na podstawie których trudno jest wyciągnąć jednoznaczne wnioski.
Ze względu na Brak dowodów na szkodliwość cholesterolu i korzyści wynikające z ograniczenia jego ilości w diecie, został on "skreślony" z listy niebezpiecznych czynników pokarmowych w wielu dokumentach. Maksymalna ilość cholesterolu w diecie nie jest już wskazywana w amerykańskich wytycznych dietetycznych i wytycznych American Heart Association dotyczących zmniejszania ryzyka sercowo-naczyniowego. 20 lat temu) zalecano spożywanie nie więcej niż 300 miligramów cholesterolu dziennie.
Jajka są zdrowe i szkodliwe
Jajka są dobrym źródłem wysokiej jakości białek, witamin i innych substancji bioaktywnych, w tym karotenoidów, choliny i lecytyny. Wśród innych produktów białkowych znajdują się w amerykańskich wytycznych dietetycznych. Wiele osób unika jajek w diecie, ponieważ według niektórych doniesień zawarty w nich cholesterol może zwiększać ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.
CO UJAWNIŁO NAJNOWSZE BADANIE
Najnowsze badanie, w którym przeanalizowano dane od ponad pół miliona osób, wykazało, że spożywanie jaj wiąże się z zagrożeniami dla zdrowia. Uczestnicy badania byli obserwowani przez około 16 lat. Co roku wypełniali szczegółowe kwestionariusze dotyczące ich odżywiania.
Spożywanie każdych dodatkowych 300 miligramów cholesterolu lub każdej połowy jajka dziennie wiązało się z 7% wzrostem ryzyka zgonu z jakiejkolwiek przyczyny, w tym raka. Jednocześnie nie chodziło o wpływ na ten wskaźnik białek jaj.
Autorzy badania opublikowanego w PLOS Medicine uważają, że ograniczenie cholesterolu, a konkretnie żółtek jaj w diecie, powinno zmniejszyć ryzyko śmierci.
Ile jaj dziennie można jeść bez ryzyka dla zdrowia?
Jajka są ważnym źródłem cholesterolu w diecie. Naukowcy od dawna debatują, jak niebezpieczne jest ich spożywanie i ile jaj dziennie można spożywać.
W komentarzach do Science Media Centre wielu ekspertów wyraziło sceptyczne uwagi dotyczące pracy.
"Największą wadą badania jest sposób, w jaki zebrano informacje na temat jedzenia jaj" - powiedziała Ada Garcia, starszy wykładowca na Uniwersytecie w Glasgow. Przypomniała, że kiedy ludzie są proszeni o zapamiętanie tego, co jedli przez cały rok, może wystąpić duża liczba błędów. Takie badania nie mogą przynieść dokładnych wyników.
"Jemy kombinacje żywności, a jednego szczególnego aspektu diety – w tym przypadku jajek – nie można całkowicie winić za problemy" - uważa Garcia. Zdaniem specjalisty obwinianie jaj za zwiększenie ryzyka chorób serca i naczyń krwionośnych jest uproszczeniem, dlatego zdaniem eksperta "wnioski z badania są przesadzone".
"Dane z badania nie pasują do tego, co wiemy o stosunkowo niewielkim wpływie jaj i cholesterolu w diecie na poziom cholesterolu we krwi i choroby serca, w porównaniu z wieloma innymi czynnikami ryzyka" - powiedział profesor Bruce Griffin, specjalista od metabolizmu z University of Surrey.
Griffin wskazuje, że wcześniej wiadomo było o związku spożywania dużych ilości jaj i cholesterolu w diecie oraz niezdrowym stylu życia. Dlatego w" efekcie " jaj w diecie mogą pośredniczyć inne czynniki. Ci, którzy jedzą więcej jajek, częściej spożywają więcej tłustych potraw i niewiele zdrowych pokarmów (warzywa, owoce). Mogą mieć niższe dochody i poziom wykształcenia.
"Pomimo wielu lat badań pytanie o jaja w diecie i zdrowiu pozostaje bez odpowiedzi. Duża liczba badań naukowych przyniosła sprzeczne wyniki: niektórzy twierdzą, że jaja są przydatne w umiarkowanych ilościach, inni twierdzą, że mogą być szkodliwe. To badanie, choć przeprowadzone jakościowo, tylko dodaje więcej białego szumu do dyskusji " - powiedział Riyaz Patel z University College London.
Myslakowice.com to niezależny, prywatny portal internetowy poświęcony tematyce Mysłakowic i Dolnego Śląska. Na stronach naszego portalu można zaleźć również informacje o zasięgu krajowym i światowym.
Wszystkie materiały, fotografie, grafiki chronione są na mocy prawa autorskiego i nie mogą być wykorzystywane komercyjnie. Przy cytowaniu na innych strona www należy dodać aktywny odnośnik do strony myslakowice.com.
Dodaj komentarz