27 maja 2024 r.
Alkohol nawet w niewielkich ilościach spowodował 23 tys. przypadków raka w Europie w ciągu roku

WHO wydała oficjalne oświadczenie w czasopiśmie The Lancet, w którym ostrzegła-nie ma bezpiecznego dla zdrowia poziomu alkoholu. Picie nawet niewielkich ilościach znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na raka.

Ryzyko związane ze spożywaniem alkoholu było systematycznie analizowane przez lata. Alkohol, zgodnie z klasyfikacją Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem, jest uważany za czynnik rakotwórczy grupy 1, który jest bezpośrednio związany z siedmioma typami nowotworów złośliwych, w tym rakiem przełyku, wątroby, okrężnicy i piersi.

Udowodniono co najmniej 740 tys. nowych przypadków raka rocznie, związanych właśnie ze spożywaniem alkoholu. Jednocześnie, jak podkreślono w raporcie, nawet picie alkoholu w "małych" i "umiarkowanych" ilościach(< 20 g dziennie) — lub mniej niż 1,5 litra wina, lub mniej niż 3,5 litra piwa lub mniej niż 450 ml mocnych napojów alkoholowych tygodniowo-doprowadziło do pojawienia się 23 tys.przypadków raka w Europie w 2017 roku. To 13,3% wszystkich nowotworów związanych z przyjmowaniem alkoholu. Prawie połowa przypadków dotyczyła raka piersi u kobiet. Ponadto, jak pisze WHO, ponad jedna trzecia nowotworów związanych z łagodnym do umiarkowanego spożywaniem alkoholu była związana z niskim poziomem spożycia alkoholu (<10 g dziennie).

Wiele badań sugeruje, że picie lekkiego alkoholu może mieć niewielki efekt ochronny i zmniejszać ryzyko niektórych chorób sercowo-naczyniowych lub cukrzycy typu drugiego. Jednocześnie, podkreśla WHO, w pracach tych zauważono również, że ochronne działanie umiarkowanego picia zanika nawet przy sporadycznym spożywaniu dużych ilości alkoholu.

Ponadto, jak pisze organizacja, żadne badanie nie wykazało, że potencjalne działanie ochronne przed chorobami układu krążenia lub cukrzycą typu drugiego również zmniejsza ryzyko zachorowania na raka. Żadne badanie nie wykazało również istnienia określonego progu, dopiero po przekroczeniu którego rakotwórcze działanie alkoholu zaczyna pojawiać się w ludzkim ciele.

Jesienią 2022 r. opublikowano badanie, które wykazało gwałtowny wzrost zachorowalności na raka wśród młodych ludzi. Wśród możliwych czynników przyczyniających się do takiej dynamiki wymienia się spożywanie alkoholu.

Inne badanie wykazało również, że unikanie alkoholu i przestrzeganie innych elementów zdrowego stylu życia zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia demencji u osób z cukrzycą typu 2. Pacjenci, którzy przestrzegali siedmiu składników zdrowego stylu życia, mieli o 54% mniejsze ryzyko demencji niż osoby z chorobą, które przestrzegały dwóch zdrowych nawyków lub mniej. Każdy element zdrowego stylu życia zmniejszył ryzyko demencji o 11%

07-01-2023 admin

Dodaj komentarz

Śledź nas

Newletter

O nas

Myslakowice.com to niezależny, prywatny portal internetowy poświęcony tematyce Mysłakowic i Dolnego Śląska. Na stronach naszego portalu można zaleźć również informacje o zasięgu krajowym i światowym. 

Wszystkie materiały, fotografie, grafiki chronione są na mocy prawa autorskiego i nie mogą być wykorzystywane komercyjnie. Przy cytowaniu na innych strona www należy dodać aktywny odnośnik do strony myslakowice.com.