14 czerwca 2024 r.
Samochody elektryczne wcale nie są ECO?

Dlaczego samochody elektryczne nie są "eco": produkcja elektryka wytwarza o 70% więcej emisji CO2 niż produkcja samochodów benzynowych

Korzyści środowiskowe od pojazdów elektrycznych mogą nigdy nie być namacalne - ich produkcja generuje o 70 procent więcej emisji niż ich odpowiedników na benzynę.

Samochody elektryczne muszą pokonać dziesiątki tysięcy mil, zanim zrekompensują wyższą emisję, a według własnych danych producenta samochód elektryczny VW e–Golf staje się  ekologiczny dopiero po przejechaniu 77 000 mil.

Istnieje jednak obawa, że wiele takich samochodów nigdy nie osiągnie docelowego przebiegu, ponieważ właściciele przechodzą na nowsze modele, pozostawiając stosy używanych samochodów elektrycznych niepotrzebnych na parkingach w garażach.

Zdecydowana większość zakupów samochodów w Wielkiej Brytanii odbywa się za pomocą planów kredytowych, które oferują klientom możliwość wymiany samochodu na nowy po upływie trzech lat, co prawdopodobnie nie będzie wystarczającym terminem na zrównoważenia emisji.

Osobiste zakupy kontraktowe (PCP) gwałtownie wzrosły dzięki NAJNIŻSZYM stopom procentowym w ostatniej dekadzie i umożliwiły kupującym spłatę pieniędzy za samochód w miesięcznych ratach.

Obsesja Wielkiej Brytanii na punkcie finansowania samochodów może podważyć cele klimatyczne rządu, ponieważ w 2030 r.zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży nowych samochodów benzynowych i wysokoprężnych.

Ministrowie mają nadzieję, że zakaz, który rozszerzy się na samochody hybrydowe do 2035 r., będzie decydującym czynnikiem w osiągnięciu przez kraj zerowej emisji gazów cieplarnianych do 2050 r. Jednak pojazdy elektryczne (EV) mogą odegrać rolę w osiągnięciu tego celu tylko wtedy, gdy pozostaną na drogach wystarczająco długo.

W 2021 r. Volvo poinformowało, że emisje z produkcji pojazdów elektrycznych mogą być o 70 procent wyższe niż w modelach benzynowych i stwierdziło, że potrzeba od 30 000 do 68 400 mil, aby samochód elektryczny stał się bardziej ekologiczny, co zwykle zajmuje od czterech do dziewięciu lat.

Wynika to głównie z akumulatorów używanych do zasilania pojazdów elektrycznych. Ich produkcja wymaga surowców, takich jak kobalt i LIT, które należy wydobywać w miejscach takich jak Afryka i Ameryka Południowa, a następnie transportować na całym świecie.

Szkody środowiskowe wynikające z produkcji samochodów elektrycznych skłoniły aktora Rowana Atkinsona do niedawnego stwierdzenia, że czuje się "trochę oszukany" przez samochody elektryczne i wezwał ludzi, aby nie rozstawali się na dłużej ze swoimi samochodami napędzanymi benzyną.

RAC twierdzi, że popularność kredytów samochodowych nie będzie miała negatywnego wpływu na środowisko, ponieważ oznacza to, że więcej pojazdów elektrycznych trafia na rynek samochodów używanych. Jednak badanie przeprowadzone w tym miesiącu wykazało, że nabywcy samochodów niechętnie kupują używane pojazdy elektryczne z powodu obaw o długoterminową wydajność akumulatorów i możliwości infrastruktury ładowania w Wielkiej Brytanii.

Raport Green Finance Institute wykazał, że 61% kierowców byłoby zainteresowanych zakupem samochodu elektrycznego, ale zaledwie jedna czwarta z nich jest gotowa na zakup używanego modelu.

Mike Hawes, dyrektor wykonawczy Society of Automobile Manufacturers and Merchants, powiedział: "zużycie pojazdów elektrycznych stale rośnie, zarówno na rynku nowych samochodów, jak i używanych, i coraz więcej kierowców jest przekonanych o zaletach pojazdów bez-emisyjnych.

Chociaż produkcja samochodów elektrycznych jest bardziej energochłonna, producenci stale inwestują w sposoby poprawy wydajności produkcji, w tym w rozbudowę własnych odnawialnych źródeł energii, a wraz z dekarbonizacją krajowych sieci energetycznych produkcja i emisje będą rosły w całym cyklu życia EV".

Pięć wielkich dylematów środowiskowych; powody, dla których twój samochód elektryczny nie jest tak ekologiczny, jak myślisz:

- Potrzebuje dużo energii elektrycznej: zarówno podczas produkcji, jak i podczas jazdy samochód elektryczny wymaga znacznej ilości energii elektrycznej. Są znacznie cięższe niż ich odpowiedniki benzynowe ze względu na ogromny akumulator, a dodatkowa waga oznacza, że zużywają więcej energii.

- Produkcja zanieczyszcza środowisko: wpływ na środowisko wydobycia minerałów potrzebnych do pojazdów elektrycznych może zniweczyć korzyści środowiskowe wynikające z posiadania takiego samochodu, twierdzą niektórzy krytycy.

- Toksyczne cząstki opon: w zeszłym miesiącu eksperci ostrzegali, że samochody elektryczne wyrzucają więcej toksycznych cząstek z opon do powietrza niż ich odpowiedniki na benzynę.

- Wpływ napraw drogowych: wzrost liczby cięższych pojazdów elektrycznych może prowadzić do większej liczby dziur na drogach publicznych, ostrzegł w zeszłym miesiącu Sojusz Przemysłu Asfaltowego.

- Recykling akumulatorów: większość pojazdów elektrycznych korzysta z akumulatorów litowo–jonowych, a w Wielkiej Brytanii nie ma prawie żadnych przemysłowych urządzeń do recyklingu akumulatorów litowo–jonowych.

 

Źródło : DailyMail

05-07-2023 admin

Komentarze

  • Proponuje żeby tak wybitny ekspert w dziedzinie motoryzacji piszący pod loginem "Sly" napisał email do Daily Mail i zaproponował im dokształcić się. Pozdrawiam serdecznie
  • Proponuję nie wrzucać artykułów opartych na jakichś "informacjach z internetu" albo z "Daily Mail", tylko oprzeć się o wieloletnie badania emisji CO2 w cyklu życia samochodów ze sprawdzonych źródeł. A te w wykonaniu najlepszej na świecie uczelni, czyli MIT, są porażką dla samochodów spalinowych. I to nawet w warunkach polskiej energetyki. Badania zebrane w specjalistycznym portalu carboncounter.com ale też przez polski portal branżowy, warto się dokształcić.

  • Panie Marcinie a może to Pan musi doszkolić się? https://www.dailymail.co.uk/news/article-12256823/Why-electric-c ars-NOT-green-machines-environmental-benefit-EVs-never-felt.html
  • Poucz się, zanim palniesz kolejną bzdurę

Dodaj komentarz

Śledź nas

Newletter

O nas

Myslakowice.com to niezależny, prywatny portal internetowy poświęcony tematyce Mysłakowic i Dolnego Śląska. Na stronach naszego portalu można zaleźć również informacje o zasięgu krajowym i światowym. 

Wszystkie materiały, fotografie, grafiki chronione są na mocy prawa autorskiego i nie mogą być wykorzystywane komercyjnie. Przy cytowaniu na innych strona www należy dodać aktywny odnośnik do strony myslakowice.com.