9 czerwca 2023 r.
Programowanie w języku pascal, każdy może spróbować, ale czy każdy da radę?

Pascal to bardzo zgrabny i prosty język, który daje możliwość tworzenia strukturalnych aplikacji wysokiego a także niskiego poziomu, dzięki możliwości użycia assemblera. Pierwsza implementacja tego języka miała miejsce w roku 1970 a szczyt swojej popularności w Polsce ten język przeżywał na przełomie lat 80 i 90. Najpopularniejszym kompilatorem był Turbo Pascal, wydany przez firmę Borland.

Turbo Pascal przeobraził się w Delphi, program, który pozwalał tworzyć w sposób wizualny, oprogramowanie dla systemów rodziny Windows.

Bardzo popularnym został też darmowy Free Pascal, który był w dużej mierze kompatybilny z kodem Turbo Pascala. Darmowym odpowiednikiem Delphi jest Lazarus, naprawdę fajny kompilator, który stwarza całkiem spore możliwości tworzenia kodu i jego kompilacji na różne platformy.

19-09-2019 admin

Dodaj komentarz

Śledź nas

Ostatnie komentarze

Newletter

O nas

Myslakowice.com to niezależny, prywatny portal internetowy poświęcony tematyce Mysłakowic i Dolnego Śląska. Na stronach naszego portalu można zaleźć również informacje o zasięgu krajowym i światowym. 

Wszystkie materiały, fotografie, grafiki chronione są na mocy prawa autorskiego i nie mogą być wykorzystywane komercyjnie. Przy cytowaniu na innych strona www należy dodać aktywny odnośnik do strony myslakowice.com.