22 września 2023 r.
Powstał pierwszy na świecie ciągnik napędzany krowim obornikiem

Pierwszy ciągnik napędzany skroplonym metanem pochodzącym z krowiego łajna został opracowany przez specjalistów brytyjskiej firmy rolniczej CNH Industrial we współpracy z firmą Bennamann, specjalizującą się w produkcji metanowych produktów energetycznych. Zostało to ogłoszone w komunikacie prasowym CNH Industrial.

Zbiornik kriogeniczny zamontowany na ciągniku utrzymuje Metan w postaci ciekłej w temperaturze -162 C. Według twórców ciągnik ma moc 270 koni mechanicznych, a jego wydajność jest taka sama jak w ciągnikach z silnikiem diesla. Ponadto ciągnik można tankować bezpośrednio na polu, oszczędzając czas w sezonie aktywnych prac rolniczych.

Testy ciągnika odbyły się na farmie w hrabstrze w Kornwalii. Do produkcji metanu wykorzystano odpady ponad stu krów. W ciągu roku testów emisja dwutlenku węgla w gospodarstwie spadła z 2500 do 500 ton metrycznych.

Nowe podejście zwiększa autonomię i zrównoważony rozwój rolnictwa, zauważają deweloperzy. Liczą na to, że powszechne przyjęcie technologii pomoże aktywnie zwalczać emisję dwutlenku węgla na skalę światową.

08-01-2023 admin

Dodaj komentarz

Śledź nas

Ostatnie komentarze

Newletter

O nas

Myslakowice.com to niezależny, prywatny portal internetowy poświęcony tematyce Mysłakowic i Dolnego Śląska. Na stronach naszego portalu można zaleźć również informacje o zasięgu krajowym i światowym. 

Wszystkie materiały, fotografie, grafiki chronione są na mocy prawa autorskiego i nie mogą być wykorzystywane komercyjnie. Przy cytowaniu na innych strona www należy dodać aktywny odnośnik do strony myslakowice.com.