27 lutego 2024 r.
Mercedes jako pierwszy uzyskał w USA zezwolenie na korzystanie z systemów autonomicznej jazdy poziomu 3

Niemiecki producent samochodów Mercedes Benz planuje być pierwszą firmą oferującą technologię autonomicznej jazdy poziomu 3 w USA. Planuje się, że system Drive Pilot będzie certyfikowany w Nevadzie, a następnie w Kalifornii. 

Ta informacja została ogłoszona na targach Consumer Electronics Show (CES) 2023, podczas których zaprezentowano ogromną liczbę najnowszych technologii.

Według niemieckiego producenta samochodów Departament pojazdów silnikowych (DMV) w Nevadzie zatwierdził wniosek, a wymagana certyfikacja ma zostać uzyskana w ciągu najbliższych kilku tygodni. "Mercedes-Benz będzie pierwszym producentem OEM oferującym system Poziomu 3 w USA. "Jesteśmy optymistami, że Kalifornia dołączy do tego trendu w najbliższym czasie", powiedział recznik koncernu w komunikacie prasowym.

Przypomnijmy, że w maju ubiegłego roku Mercedes-Benz stał się pierwszym na świecie producentem OEM, który uzyskał międzynarodowy certyfikat warunkowo zautomatyzowanej jazdy. Firma sprzedaje już samochody z autonomicznymi systemami jazdy poziomu 3 w Niemczech.

Jak zaawansowany jest autonomiczny system jazdy poziomu 3?


System Drive Pilot jest w stanie przejąć kontrolę nad pojazdem w dozwolonej prędkości 60 km/h. system ten może być obsługiwany na odpowiednich odcinkach autostrad w warunkach dużego natężenia ruchu. "Dzięki nowej technologii klienci mają wolny czas i mogą skupić się na drobnych sprawach, takich jak komunikowanie się ze współpracownikami za pośrednictwem biura w samochodzie, przeglądanie stron internetowych lub po prostu relaksowanie się podczas oglądania filmu".

SAE definiuje trzeci poziom autonomii jako "eyes off" lub "warunkowy Autopilot". Innymi słowy, trzeci poziom oferuje możliwości autonomicznej jazdy, ale kierowca musi być gotowy w dowolnym momencie na żądanie systemu, aby przejąć kontrolę. Mercedes oferuje obecnie technologię Drive Pilot w Europie w sedanach Klasy S i EMS.

Asystent zmiany pasa ruchu
W tym roku Mercedes zaoferuje również funkcję automatycznej zmiany pasa ruchu (ALC) na rynku północnoamerykańskim. Technologia ta pozwala samochodowi "automatycznie zmieniać pas i wyprzedzać wolniejsze Pojazdy, gdy tempomat jest włączony".

ALC to zaawansowana funkcja dodana do istniejącego automatycznego systemu jazdy SAE Level 2 oferowanego przez producenta samochodów. Podczas wykonywania zadań ALC w większym stopniu wykorzystuje funkcje adaptacyjnego tempomatu i aktywnego wspomagania kołowania. "Samochód stale monitoruje otoczenie za pomocą radarów i kamer, wyprzedzając wolniejsze pojazdy na autostradzie". Po zakończeniu wyprzedzania system przywraca samochód z powrotem na pierwotny pas.

Dzięki temu systemowi samochód może się automatycznie odbudowywać, podążając za "aktywnymi znakami trasy podczas zbliżania się do zjazdów z toru lub węzłów drogowych".

Źródła informacji: Interesting Engineering, Business Wire, Mercedes Benz.

12-01-2023 admin

Dodaj komentarz

Śledź nas

Ostatnie komentarze

Newletter

O nas

Myslakowice.com to niezależny, prywatny portal internetowy poświęcony tematyce Mysłakowic i Dolnego Śląska. Na stronach naszego portalu można zaleźć również informacje o zasięgu krajowym i światowym. 

Wszystkie materiały, fotografie, grafiki chronione są na mocy prawa autorskiego i nie mogą być wykorzystywane komercyjnie. Przy cytowaniu na innych strona www należy dodać aktywny odnośnik do strony myslakowice.com.