9 grudnia 2023 r.
Zebraliśmy dla Was pięć zasad, które pomogą Wam nie paść łupem niedźwiedzia

Wiosna, niedźwiedzie wybudzają się ze snu zimowego, a spotkanie z nimi jest łatwiejsze niż myślisz. Spacerując po lesie gdzie niedźwiedzie występują, miałeś spore szanse przejść w pobliżu niedźwiedzia, po prostu go nie zauważając (i nie obchodziło go to). Ale te zwierzęta nadal mogą celowo polować na ludzi jako źródło białka.

Czy gaz pieprzowy pomaga? Czy powinieneś liczyć na pomoc psa, jeśli wziąłeś go ze sobą do lasu? Dlaczego ciekawe młode są gorsze niż zły dorosły samiec? Zebraliśmy dla Ciebie pięć zasad, które pomogą Ci nie paść łupem niedźwiedzia:

Zasada pierwsza: zwykły obraz niedźwiedzia musi zostać zrekonstruowany (przynajmniej dla siebie)

Dorastaliśmy z bajkami, w których niedźwiedzie są przedstawiane jako tępe i zabawne stworzenia, które kochają miód i robią wszelkiego rodzaju figle. Bajki o Boomie  (niemieckie), o Joginach (amerykańskie) i Kubuś Puchatek (odpowiednio angielskie) wbijają w dziecięce umysły zniekształcony i niebezpieczny stereotyp.

Michael Krechmar, doktor nauk biologicznych i wieloletni członek Stowarzyszenia Badań, Ochrony i Wykorzystywania niedźwiedzi, twierdzi w swojej książce "Kudłaty Bóg", że takie opowieści kosztowały ludzkość setki istnień.

W rzeczywistości niedźwiedź jest ponurym indywidualistą; wszystkożerny, ale w obecności ofiary zawsze gotowy do przejścia do otwartego drapieżnictwa. Co więcej, jest także złym kanibalem, w jego żołądku zniknął więcej niż jeden krewny. Ale to nie jest najgorsze: niedźwiedzie są w stanie zabić swoje dzieci i innych bliskich krewnych.

Kretschmar wspomina pokazową sprawę. Podczas pobytu na Alasce odkrył w biurze swojego przyjaciela Harry ' ego Reynoldsa potężną czaszkę niedźwiedzia. Okazało się, że na tym terytorium wszystkie niedźwiedzie zostały oznaczone, aby można je było obserwować. Oto, co Harry powiedział o tej bestii: "więc ten niedźwiedź zabił i zjadł cztery młode niedźwiedzie, które prawdopodobnie były jego dziećmi, a także starą niedźwiedzicę, która według analizy DNA była jego matką. W końcu uważał się za najfajniejszego Niedźwiedzia na naszym odcinku tundry i włamał się do belek dla traperów Eskimosów. Eskimosom nie zdążył wyjaśnić, jaki jest fajny, ponieważ bez zastanowienia go zabili".

 

Zasada druga: niedźwiedź jest bliżej niż myślisz

 Według tego samego Krechmara niedźwiedzie w okresie kiedy mało jedzenia mogą łatwo wejść nie tylko do wioski, ale także do gęsto zaludnionego miasta, przyciągniętego zapachem gnijącego jedzenia wyrzuconego na śmietniki. W wykładzie "niedźwiedzie kontra ludzie" biolog przytacza przypadek, w którym niedźwiedzie weszły do supermarketów w Chabarowsku. W innym opowiada o misiach, które zabiły grzybiarza na obrzeżach Magadanu.

Zasada trzecia: niedźwiedzie są różne i atakują z różnych powodów

Niedźwiedzie na świecie są różne, a ich zachowanie nie zawsze jest takie same. W europejskich krajach wieloletnie współistnienie i strzelanie do problematycznych osobników uczyniło kudłatych bardziej lojalnymi wobec ludzi. Dokładniej, bardziej się go boją. Ale nadal nie powinieneś się relaksować.

Nawet najmniejszy roczny miś może nie tylko gryźć podczas zabawy, ale także zabijać. Ten sam grzybiarz spod Magadanu zginął z powodu rozdartej tętnicy udowej, do której przylgnął maluch. Ale najbardziej niebezpieczną rzeczą w młodych jest ich matka, dwieście kilogramów niepokojącego instynktu macierzyńskiego. Z reguły nie próbuje zabić osoby, tylko odpędzić, ale często prowadzi to do złamań kręgosłupa.

Niedźwiedzie-wypędzone, nastolatki, których matka już odepchnęła od siebie, są niebezpieczne, ponieważ są już dość duże, niesamowicie ciekawe i nie boją się niczego przez młodość. Czasami chodzą też w parach lub trójkach.

Ale najbardziej niebezpieczne niedźwiedzie to stare samce, doświadczeni wojownicy. Z jednej strony zwierzęta te najczęściej wiedzą o człowieku, spotkały go i wyobrażają sobie, jak niebezpieczny może być. Z drugiej strony czują się panami terytorium i mogą nie bać się krzyków, a nawet strzałów. To właśnie te niedźwiedzie mogą celowo polować na ludzi jako pożywienie.

 

Zasada czwarta: wiedz, co pomoże się bronić, a co nie

Kretschmar nie próbuje nikogo uspokoić: mówi, że jeśli niedźwiedź chce cię zjeść, zje cię. Ale najczęściej zwierzę po prostu cię nie interesuje. Dziewięćdziesiąt procent spotkań z niedźwiedziami w lesie odbywa się według jednego schematu: grzybiarz lub turysta nawet nie zdaje sobie sprawy, że minęła od niego śmierć. Zdarza się jednak, że człowiek w taki czy inny sposób zaczął interesować się Niedźwiedziem. A potem nieuzbrojony podróżnik musi wiedzieć, co pomoże, a co nie.

Ogień nie przeraża niedźwiedzia, ponieważ wielokrotnie widział to zjawisko w przyrodzie, a aby szturchnąć płonącą pochodnię w wyszczerzoną twarz potwora, tak jak robili to nasi włochaci przodkowie, mieszkańcowi miasta braknie odwagi.

Specjalne puszki z gazem działają również niejednoznacznie. Po pierwsze, większość z nich jest amerykańska i stworzona przeciwko rodzimemu małemu gatunkowi niedźwiedzi baribala. Więc mogą po prostu nie zaszkodzić naszemu brązowi lub zaszkodzić mniej. Po drugie, Krechmar przytacza przykład wątpliwej skuteczności puszki: w 2003 roku niedźwiedź podciągnął i zjadł fotografa Witalija Nikolajenkę, obok mężczyzny znaleziono całkowicie pusta puszka gazu pieprzowego.

Ale niedźwiedź jest dobrze odstraszany przez tłum i hałas. Niedźwiedź najprawdopodobniej nie wejdzie do dużego hałaśliwego towarzystwa, a ostry krzyk wielu ludzi go przestraszy. Nawiasem mówiąc, dwa dźwięki, które są praktycznie nieobecne na wolności, działają doskonale: spokojny ludzki głos i metaliczny brzęk.

To spokojny głos, a nie krzyk, najczęściej wprawia niedźwiedzia w zakłopotanie. Jak każde zwierzę boi się nieznanego i prawdopodobnie odejdzie. Metaliczny brzęk jest mu również nieznany, tym bardziej nieprzyjemny dla słuchu.

Doskonały jest również ostry dźwięk gwizdka, a także manipulacja rozmiarem. Zwierzę boi się, gdy obiekt przed nim gwałtownie się powiększy. Jest to stale używane przez niezwykle odważną przyjaciółkę Krechmara, botanika Olgę Moczalową. Opuszczając całą Syberię w miejscach pełnych niedźwiedzi, nigdy nie została zaatakowana. Pomagają jej dwa przedmioty: gwizdek i plandeka. Na widok niedźwiedzia gwiżdże, a jeśli nie poskutkuje, gwałtownie rozwija nad sobą kawałek plandeki. Taka demonstracja przeraża niedźwiedzia i odchodzi.

Według Kretschmara najlepszym nieśmiercionośnym sposobem odpędzania niedźwiedzia jest flara, urządzenie przeznaczone do sygnalizowania katastrofy. Snop śmierdzącego, iskrzącego dymu, który leci wysoko w górę, powoduje, że zwierzę ucieka z przerażeniem. Co więcej, był przypadek, w którym mężczyzna uciekł, leżąc już pod zaatakowanym i powalonym niedźwiedziem. Iskry opaliły agresora i uciekł.

 

Zasada piąta: pies nie zawsze jest przyjacielem człowieka

Obrona przed niedźwiedziem za pomocą psa jest obosiecznym pomysłem. Z jednej strony zdarzają się przypadki, gdy Husky lub Owczarek, wyszkolony i odważny, rzucił się na bestię, potargał ją, a tym samym pomógł kupić czas na znalezienie broni lub ucieczkę. Zdarzało się też, że pies odpędzał bestię. I ogólnie rzecz biorąc, psie zmysły to piękna rzecz. Niedźwiedź, który został zauważony z daleka, często po prostu waha się podejść do ludzi.

Ale jest też wada: wielu hodowców psów zginęło, gdy tchórzliwy pies, wściekły na niedźwiedzia szczekaniem i zaatakowany przez niego, rzucił się po ochronę do właściciela, rzucając się pod jego nogi. Ścigając psa, niedźwiedź złapał mężczyznę i zabił.

Znany jest przypadek, gdy pies, uciekając przed bestią, powalił właściciela i zginął w niedźwiedzim uścisku. 

Podsumowując, niedźwiedź jest ponurym, potężnym i inteligentnym stworzeniem, które najlepiej oglądać na ekranie. Pamiętaj, że niedźwiedzie można znaleźć nie tylko w głębi lasu ale również na uboczu, skorzystaj z naszych pięciu prostych zasad i najprawdopodobniej unikniesz kłopotów.

Komentarze

  • Dobrze, że w Karkonoszach nie ma niedźwiedzi. Ciekawy artykuł

Dodaj komentarz

Śledź nas

Ostatnie komentarze

Newletter

O nas

Myslakowice.com to niezależny, prywatny portal internetowy poświęcony tematyce Mysłakowic i Dolnego Śląska. Na stronach naszego portalu można zaleźć również informacje o zasięgu krajowym i światowym. 

Wszystkie materiały, fotografie, grafiki chronione są na mocy prawa autorskiego i nie mogą być wykorzystywane komercyjnie. Przy cytowaniu na innych strona www należy dodać aktywny odnośnik do strony myslakowice.com.