14 czerwca 2024 r.
Cosplay w Mysłakowicach! Zapraszamy młodzież wieku 13-18 lat do wzięcia udziału w tworzeniu swojego kostiumu.

Gminny Ośrodek Kultury w Mysłakowicach rozpoczyna realizację projektu finansowanego przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych- „Stań się swoim bohaterem”. Zapraszamy młodych ludzi zamieszkujących gminę Mysłakowic w wieku 13-18 lat do wzięcia udziału w tworzeniu swojego kostiumu COSPLAY.

Co to Cosplay? 

Cosplay, skrót od słów "costume play", jest formą sztuki, w której uczestnicy, zwani cosplayerami, przebierają się za postacie fikcyjne z różnych mediów, takich jak gry wideo, komiksy, anime, filmy, książki czy seriale telewizyjne. Cosplay nie ogranicza się jedynie do samego przebrania, ale często obejmuje również rekonstrukcję charakterystycznych cech postaci, takich jak fryzura, makijaż, rekwizyty i zachowanie, aby jak najlepiej odwzorować wygląd i osobowość postaci.

Cosplay myslakowice.com


Cosplay jest szeroko praktykowany na konwentach, festiwalach, targach komiksowych oraz innych wydarzeniach kulturowych. Uczestnicy mogą prezentować swoje stroje na konkursach cosplayowych, brać udział w sesjach zdjęciowych oraz spotykać się z innymi miłośnikami popkultury. Ta forma ekspresji artystycznej jest bardzo popularna wśród fanów różnych dziedzin kultury popularnej i stanowi świetną okazję do wyrażenia kreatywności oraz uczestnictwa w społeczności o podobnych zainteresowaniach.


W ramach pierwszej części projektu uczestnicy wybierają postać z szeroko pojmowanego świata fantastyki i tworzą Cospley. Spotkania odbywają się w GOK Mysłakowice (docelowo w pracowni na strychu, która jest właśnie odnawiana) dwa razy w miesiącu w poniedziałki od 15:00 do 17:00. Pierwsze spotkanie odbyło się 04.03, następne 18.03. Zaczynamy w marcu a kończymy w sierpniu wyjazdem do Wrocławia na DNI FANTASTYKI odbywające się w Ośrodku Postaw Twórczych Zamek.

myslakowice.com


Z naszej strony zapewniamy uczestnikom: miejsce i narzędzia do pracy, dużo swobody twórczej, materiały do wykonania COSPLEYa, wsparcie i pomoc, opłacamy również cały wyjazd na konwent do Wrocławia (transport, bilety wstępu, wyżywienie). Na dniach fantastyki uczestnicy projektu wezmą udział w konkursie COSPLAY ocenianym przez profesjonalne jury. Czeka nas również profesjonalna sesja zdjęciowa, a uczestnicy po zakończeniu programu otrzymają swoje stroje na własność. Od biorących udział oczekujemy zaangażowania, uczestnictwa we wszystkich zajęciach (w razie usprawiedliwionej nieobecności –odrobienia zajęć), entuzjazmu i pracowitości. Poza konkursem na DF we Wrocławiu, stroje będą pokazane przez młodych twórców na trzech lokalnych uroczystościach jak : dożynki, halloween i inne. Na koniec zostanie również zorganizowana wystawa kostiumów w Galerii artystycznej GOK Mysłakowice.
Cały projekt ma za zadanie przeprowadzić młodych artystów przez proces twórczy od pierwszego pomysłu, przez projekt, prototyp, fazę przejściową, aż do dopracowywania ostatnich szczegółów stroju Cospley. Ale nie tylko kostium jest ważny, uczestnicy by wcielić się w pełni w swoje postacie przygotują scenki rodzajowe z ich udziałem. W czasie pracy uczestnicy będą mogli eksperymentować, poznawać materiały i techniki plastyczne, będą popełniać błędy i wyciągać z nich wnioski. Praca będzie wymagać kreatywności i wytrwałości. Będziemy uczyć się planowania, zarządzania czasem i zasobami, współpracy, jak również będziemy wzmacniać poczucie własnej wartości. Udział w konkursie będzie wymagał odwagi i zaangażowania, a obecność na konwencie pozwoli nawiązać nowe kontakty, poznać podobnych ludzi o podobnych zainteresowaniach.
Spędzimy na konwencie cały dzień, biorąc udział w prelekcjach, dyskusjach panelowych i warsztatach. Będziemy mieć okazję zobaczyć prace rękodzieła profesjonalnych wytwórców, spotkać autorów książek i komiksów, rysowników i wielu ludzi zaangażowanych w uniwersum fantastyki.

 Animator kultury Dorota Jany, Gminny Ośrodek Kultury w Mysłakowicach

 

05-03-2024 admin

Komentarze

  • Rebel, dla tego, żeby młodzież nie siedziała z telefonem w rękach? Ma Pan lepsze pomysły?
  • No i na co to komu?!
  • Bardzie ciekawy pomysł. szacunek, że znaleźliście na ten projekt finansowanie!

Dodaj komentarz

Śledź nas

Newletter

O nas

Myslakowice.com to niezależny, prywatny portal internetowy poświęcony tematyce Mysłakowic i Dolnego Śląska. Na stronach naszego portalu można zaleźć również informacje o zasięgu krajowym i światowym. 

Wszystkie materiały, fotografie, grafiki chronione są na mocy prawa autorskiego i nie mogą być wykorzystywane komercyjnie. Przy cytowaniu na innych strona www należy dodać aktywny odnośnik do strony myslakowice.com.