14 czerwca 2024 r.
Nietrzeźwy kierujący hulajnogą ukarany mandatem 2500 złotych

Policjanci jeleniogórskiej drogówki zatrzymali nietrzeźwego kierującego hulajnogą. Badanie na zawartość alkoholu w jego organizmie wykazało 1,7 promila. Słoneczna pogoda, a także wakacje sprzyjają aktywności na świeżym powietrzu. Coraz więcej osób spędza swój wolny czas również na rowerach i korzysta z elektrycznych hulajnóg. Jako użytkownicy jednośladów musimy jednak pamiętać o naszych obowiązkach i przestrzegać obowiązujących przepisów. Pamiętajmy, że nietrzeźwi kierujący są poważnym zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego i w konfrontacji z poruszającymi się prawidłowo uczestnikami ruchu drogowego, mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych.

W nocy z 24 na 25 sierpnia br. około godziny 1.30 policjanci jeleniogórskiej drogówki na ul. Sudeckiej w Jeleniej Górze zatrzymali do kontroli 35-letniego mężczyznę, który kierował elektryczną hulajnogą. 35-latek był nietrzeźwy. Przeprowadzone badanie wykazało 1,7 promila alkoholu w jego organizmie.Za to wykroczenie mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości 2500 złotych.
Przypominamy, że przepisy zabraniają:
• kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,
• przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów,
• ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów,

Pamiętajmy, że nietrzeźwi kierujący stwarzają poważne zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i innych uczestników ruchu drogowego.
Kierowanie hulajnogą niezgodnie z obowiązującymi przepisami może być niebezpieczne. Przykładem może być wypadek, do którego doszło 16 sierpnia br. w Jeleniej Górze na ul. Wojska Polskiego z udziałem kierującego hulajnogą. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 35-letni kierujący hulajnogą jadący ul. Wojska Polskiego w kierunku Cieplic najprawdopodobniej drogą rowerową pod prąd uderzył w pojazd marki Skoda skręcający w ul. Modrzejewską. Kierujący hulajnogą został przewieziony do szpitala. Kierowcy pobrano krew do badań.
Przypominamy, że kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z zachowaniem następujących zasad:
• jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego,
• zachowanie szczególnej ostrożności,
• ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.

Jak zawsze apelujemy do wszystkich kierujących o rozwagę i przestrzeganie przepisów. Każdy uczestnik ruchu drogowego musi mieć na względzie bezpieczeństwo swoje i innych.

podinsp. Edyta Bagrowska

25-08-2023 admin

Dodaj komentarz

Śledź nas

Newletter

O nas

Myslakowice.com to niezależny, prywatny portal internetowy poświęcony tematyce Mysłakowic i Dolnego Śląska. Na stronach naszego portalu można zaleźć również informacje o zasięgu krajowym i światowym. 

Wszystkie materiały, fotografie, grafiki chronione są na mocy prawa autorskiego i nie mogą być wykorzystywane komercyjnie. Przy cytowaniu na innych strona www należy dodać aktywny odnośnik do strony myslakowice.com.