14 czerwca 2024 r.
Czy Halloween to święto Szatana, czy pradawne słowiańskie święto Noc Welesowa?

Kiedy obchodzona jest noc Welesową?
Podobnie jak Halloween, noc Welesowa obchodzona jest co roku o tej samej porze: od zachodu słońca wieczorem 31 października do świtu rano 1 listopada. Słowianie wierzyli, że wtedy ziemia i cała dzika przyroda odpoczywają przed pierwszą wiosenną odwilżą.

Noc Welesowa to noc przejścia od jesieni (w innych źródłach lata) do zimy

Teraz rzadko kto świętuje noc Welesową, Halloween jest znacznie bardziej popularne.

Historia nocy Welesowej
Starożytni Słowianie wierzyli, że istnieją trzy światy. Są one połączone przejściami.

Trzy światy starożytnych Słowian:
świat Jawa-świat fizyczny, w którym mieszkają wszyscy żyjący, w tym ludzie;
świat NAV-świat pozagrobowy, w którym żyją złe bóstwa; wierzono, że dusze złych ludzi docierają tam i zamieniają się w złe duchy, które następnie przeszkadzają żywym;
świat żądzy, w którym mieszkają tylko dobre wyższe bóstwa.
Strażnikiem granic trzech światów był Weles-patron wróżb i zwierząt gospodarskich, ptaków i zwierząt, polowań, bogactwa i mądrości. Veles był jednym z głównych bogów w mitologii Słowian. Wierzyli, że Weles działa jako siła równoważąca i harmonizuje moc Mrocznego bóstwa Czarnoboga i jasnego bóstwa Beloboga. Weles był również uważany za patrona niektórych ludzi, którzy byli do niego podobni.

Weles patronował ludziom, którzy mieli nieszablonowe myślenie i bogatą wyobraźnię, byli bystrzy i żądni przygód, a także stanowczo nie ustępowali.

Słowianie wierzyli, że w noc przejścia od jesieni do zimy granica między światami rozrzedza się tak bardzo, że duchy mogą przeniknąć do prawdziwego świata, a żyjący ludzie mogą dostać się do zaświatów. Uważano, że w nocy z 31 października na 1 listopada na każdym skrzyżowaniu można spotkać gości z innych światów.

Według legendy dzieje się tak, ponieważ jasny Bóg Belobog przekazuje koło roku (symbol władzy) swojemu bratu Czarnobogowi, mrocznemu bóstwu. W tym celu Welez otwiera drzwi między światami Navi i pravi: drzwi te znajdują się w jawi, czyli w świecie ludzi. W rezultacie mroczna moc Navi zwycięża na pół roku i pogrąża świat Yavi w ciemności i chłodzie.

Tradycje i rytuały nocy Weles
Noc Welesową jest często nazywana słowiańskim Halloween, ale tradycje tych świąt są bardzo różne. Jeśli starożytni Celtowie, którzy obchodzili Samhain-święto uważane za protoplastę Halloween, ubierali się w skóry i spędzali noc na zabawie, aby odstraszyć złe duchy, Słowianie woleli zachowywać się cicho i po raz kolejny nie zwracać na siebie uwagi.

Zrób sprzątanie w domu
Po południu 31 października w domu i na podwórku przeprowadzono gruntowne sprzątanie. W tym samym czasie wszystkie rogi mieszkania były myte solą, aby oczyścić dom ze złych duchów.

Bronić się przed złymi duchami
Słowianie wierzyli, że każda osoba w noc Weles może przypadkowo znaleźć się w innym świecie, a każdy napotkany może być duchem, który specjalnie wprowadzi do innego świata.

Aby pomóc żywym podróżnikom pozbyć się obsesji, gałęzie jarzębiny i skupiska zostały umieszczone na progach i otworach okiennych. W domach, aby chronić się przed złymi duchami, palono świece, a na dziedzińcach — ogniska, które nie gasły do rana.

Aby przypadkowo nie dostać się do świata Navi i nie wpuścić zmarłego do domu, Słowianie starali się tego dnia nie wyruszać w drogę i nie przyjmować nieznajomych w domu.

Wspominaj przodków
Noc Welesową była uważana za święto rodzinne. Ludzie wierzyli, że duchy zmarłych przodków przychodzą do naszego świata na równi ze złymi duchami. Dlatego 31 października rodziny zbierały się przy bogatym świątecznym stole.

Przed rozpoczęciem posiłku odkładali trochę da duchów z każdego dania. Podczas jedzenia zachowywali się cicho, utrzymując tylko ciche rozmowy-bez kłótni, plotek i przekleństw. Pamiętali przodków-od najstarszych przedstawicieli rodziny po najbliższych krewnych-i wspominali ich miłym słowem. Po uczcie wystawiali poczęstunek dla duchów za progiem lub za oknem.

Wewnątrz domu zapalano świece, aby rozproszyć ciemność. Światło było umieszczane na oknie — w tym przypadku wierzono, że światło wskazuje drogę duszom przodków.

Kto nie bał się towarzystwa duchów, mógł przeznaczyć dla nich miejsce przy świątecznym stole — do tego trzeba było postawić dodatkowe nakrycie.

Ci, którzy byli w trudnej sytuacji, w noc Welesową mogli prosić przodków o pomoc. Aby to zrobić, przed snem trzeba było przedstawić ostatniego zmarłego krewnego i opowiedzieć mu o kłopotach. Jeśli potem przyszedł we śnie, oznacza to, że przodkowie usłyszeli prośbę i na pewno pomogą zrozumieć sytuację.

Musisz iść spać jak najwcześniej: przodkowie przychodzą w snach tylko do północy

Uspokoić ducha domu
Uważano, że to duch domu odpowiada za dobro domu i, jeśli to konieczne, chroni dom i jego mieszkańców. Dlatego w noc welesową, kiedy granice między światami się przerzedzały, ludzie starali się szanować i uspokoić swojego domowego patrona. Pozostawiono mu smakołyki, aby chronić wszystkich członków rodziny, gdy złe duchy swobodnie chodzą po ziemi.

Zwrócić się do bogów
Od rana mężczyźni łowili ryby, a zanim zaczęli łowić ryby, zwracali się do bogów o zapewnienie im dobrego połowu i ochronę przed chorobami i głodem w okresie zimowym. Potem rzucano wędkami, aby sprawdzić, czy bogowie się zgodzili, czy nie. Jeśli Ruff był pierwszym, który wpadł na haczyk, bogowie odmówili pomocy.

Wierzono również, że w domu zawsze będzie dobrobyt i sytość, jeśli w tym dniu zostanie dane wszystkim, którzy proszą, najlepiej —  monetami.

Wróżenie w noc Welesową

W nocy Welosowej wykonywano wróżenie. Słowianie zastanawiali się nad innymi pogańskimi świętami, ale wierzyli, że w noc Welesa wyniki będą prawdziwe, ponieważ Weles, od którego nazwano to święto, był patronem wróżby.

Wróżenie na spełnienie życzeń
Ludzie wkładali jabłko pod poduszkę, składali życzenia i kładli się spać. Rano mieli zjeść to jabłko-wierzono, że wtedy życzenie się spełni. Przed posiłkiem obierano jabłko: im dłuższa będzie wstążka Skórki, tym dłużej osoba będzie żyła.

Wróżenie na przyszłość
W noc Welesową w domu było wiele zapalonych świec. Patrząc w płomienie jednego z nich, można było zobaczyć obrazy przedmiotów i ludzi. Ci, którym udało się odkryć, co to znaczy, mogli spojrzeć w swoją przyszłość.

Wróżenie na wierność współmałżonka
Ponadto w noc Welesową można sprawdzić, czy małżonek jest wierny swojej połowie. Aby to zrobić, musisz przeciągnąć czerwoną wełnianą nić przez obrączkę partnera, jeśli się kołysze, oznacza to, że małżeństwo jest zagrożone.

Czego nie można zrobić w noc Welesową?
Opuszczenie domu między zmierzchem 31 października a świtem 1 listopada. Uważano, że złe duchy nie mogą przekroczyć progu domu bez zaproszenia, więc bezpiecznie było tam być, podczas gdy złe duchy spacerowały po ulicach.
Wyrusz w drogę, bo już nigdy nie wrócisz do świata jawi.
Przyjmować w domu nieznanych wędrowców, bo każdy może okazać się złym duchem.
Kląć. Przekleństwa lub przekleństwa tej nocy mają szczególną wagę, a nieostrożne słowo skierowane do przodków może obrazić duchy. Wtedy zaczną się mścić i zrujnować życie osobie, która ich obraziła.
Gasić świece w domu. Co najmniej jedna świeca powinna palić się do rana, aby odstraszyć ciemność.
Nie spać całą noc. Wierzono, że w noc Veles Czarnobog i Belobog rozmawiają na granicy światów. Aby ich komunikacja nie miała wpływu na osobę, musi spać. Jeśli nie możesz zasnąć, nie możesz spojrzeć przez okno, aby przypadkowo nie zauważyć nadmiaru.
Pożyczać. Wtedy dobrobyt i szczęście odejdą z domu.
Spotkanie z kimś 31 października. Według legendy nowi ludzie w tym dniu przyniosą ze sobą tylko nieszczęścia i kłopoty.

Znaki na noc Welesova
Widzenie przodka we śnie jest dobre.
Jeśli rano 1 listopada na podwórko wbiegł pies o jasnym kolorze, wkrótce będziesz miał nowych dobrych przyjaciół, a jeśli jest ciemny, to znajomi będą źli.
Jeśli 31 października nie będzie śniegu, zima wkrótce nadejdzie.
Jeśli na niebie widać mętny i blady księżyc, oznacza to, że wkrótce zacznie padać deszcz lub śnieg.
Jak spędzić noc Welesowa?
Podobnie jak inne pogańskie święta, noc Welesową z czasem straciła na znaczeniu, które początkowo jej przypisywano. Przestali bać się złych duchów w Polsce, ale niektóre tradycje są nadal aktualne.

Wieczorem 31 października możesz spotkać się z rodziną i wspominać zmarłych krewnych.Przeglądać albumy ze zdjęciami, stare taśmy filmowe, wspomnienia z dzieciństwa, historie rodzinne i legendy pomogą zachować pamięć o nich. To święto nie ma nic wspólnego ze "świętem szatana", a obecny Halloween to nic innego jak kolejne "święto komercyjnie" napędzające sprzedaż gadżetów.  

30-10-2023 admin

Dodaj komentarz

Śledź nas

Newletter

O nas

Myslakowice.com to niezależny, prywatny portal internetowy poświęcony tematyce Mysłakowic i Dolnego Śląska. Na stronach naszego portalu można zaleźć również informacje o zasięgu krajowym i światowym. 

Wszystkie materiały, fotografie, grafiki chronione są na mocy prawa autorskiego i nie mogą być wykorzystywane komercyjnie. Przy cytowaniu na innych strona www należy dodać aktywny odnośnik do strony myslakowice.com.