17 czerwca 2024 r.
Bloki, garaże, przystanki autobusowe, budowle zabytkowe - „wandale/kibice” nie oszczędzają niczego

Na terenie gminy działają "kibice" którzy jako swoją misję wybrali niszczenie prywatnego i publicznego mienia.  Nie oszczędzili nawet zabytkowej części byłych Zakładów Lniarskich Orzeł. Ta budowla przetrwała ponad 100 lat, wojny, klęski żywiołowe, inne

Wiele "kibiców" malujących bazgroły na ścianach definiują się jako Patrioci. Ale chyba nigdy nie czytali co to znaczy Patriota. 

Patriotyzm – słowo to pochodzi od greckiego wyrazu: „patria”, które oznacza rodzinę, plemię, naród, ojczyznę. Przejęli go później starożytni Rzymianie mówiąc o swojej ojczyźnie: patria nostra (nasza ojczyzna). Zgodnie z definicją Słownika Języka Polskiego: „Patriotyzm to silne przywiązanie, miłość, najczęściej do ojczyzny, poczucie więzi społecznej oraz chęć i gotowość poświęcenia się dla własnego narodu, przy jednoczesnym poszanowaniu innych narodów i ich praw, kultur”.

Postawa patriotyczna oznacza przede wszystkim wypełnianie obowiązków wobec swojego państwa np. udział w budowaniu jego dobrobytu i obronie suwerenności, przestrzeganie prawa i płacenie podatków, troska o środowisko naturalne, wspólne mienie, przestrzeń publiczną czasami także zgodę na postawienie dobra kraju ponad partykularnym, jednostkowym interesem.

Jak prawdziwe kibicowanie, utożsamiania się z ruchami patriotycznymi może wiązać się z ewidentnym łamaniem prawa i niszczeniem mienia?  To zwykły wandalizm. Na niedawno odnowionych budynkach można zauważyć rysunki, hasła kibiców najczęściej wulgarne. 

Jak powiedział nam Jan Gałek prezes fundacji "Ocalić przed zapomnieniem" z Mysłakowic : koszt usunięcia napisów z części zabytkowego budynku byłych zakładów Orzeł można oszacować na ok 35 000 zł netto.

Czy to jest troska i wspólne dobro?

Takie zniszczenia to przestępstwo określone w artykule 288 kodeksu karnego ...podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

O sprawcach wandalizmu informujmy natychmiast policję. Każdy może to zrobić, także anonimowo! Niszczenie cudzego mienia jest przestępstwem. 

 

12-01-2023 admin

Komentarze

  • Te napisy od wielu lat , wyjechalam 12 lat temu za granicę, a Mysłakowice nadal takie same .SZKODA

Dodaj komentarz

Śledź nas

Newletter

O nas

Myslakowice.com to niezależny, prywatny portal internetowy poświęcony tematyce Mysłakowic i Dolnego Śląska. Na stronach naszego portalu można zaleźć również informacje o zasięgu krajowym i światowym. 

Wszystkie materiały, fotografie, grafiki chronione są na mocy prawa autorskiego i nie mogą być wykorzystywane komercyjnie. Przy cytowaniu na innych strona www należy dodać aktywny odnośnik do strony myslakowice.com.