14 czerwca 2024 r.
Pszczoły są uznawane za najważniejsze stworzenia na Ziemi

Pszczoły to stworzenia, które przynoszą człowiekowi wiele korzyści. Dają nam miód, wosk, propolis... Jednak, jak odkryli naukowcy, rola pszczół w naszym życiu jest znacznie większa, niż moglibyśmy sobie wyobrazić. A jeśli pszczoły nas opuszczą, nasze życie zmieni się nie do poznania.

Międzynarodowa organizacja non-profit "Obserwatorzy Ziemi" przedstawiła w Królewskim towarzystwie geograficznym Wielkiej Brytanii raport, zgodnie z którym pszczoły są najważniejszymi zwierzętami dla ekosystemu planety. Według raportu fakt, że wiele gatunków pszczół już zniknęło z powierzchni planety lub znajduje się na liście gatunków zagrożonych, stanowi zagrożenie dla całej ziemi, w tym dla ludzkości.

Według ekologów od 60 do 90% pożywienia, które jemy, otrzymujemy dzięki pomocy owadów zapylających, a przede wszystkim pszczół. Wśród produktów, których nie moglibyśmy otrzymać bez ich wsparcia, są owoce, warzywa, zboża i orzechy. Oznacza to w szczególności, że wraz ze spadkiem liczby pszczół inne gatunki, w tym ludzie, będą zagrożone. Pojawi się "Efekt domina", który sprawi, że ich liczba będzie stale spadać.

Co się stanie, jeśli wszystkie pszczoły wyginą?

Możemy to rozważyć na przykładzie drzew migdałowych. Aby pojawiły się na nich orzechy, migdały wymagają zapylenia. W wielu krajach łupiny migdałów i łuski są wykorzystywane jako pasza dla bydła domowego i kurczaków. Bez pszczół nie będzie migdałów - co oznacza, że nie będzie bydła ani kurczaków. Oznacza to, że ludzie dostaną mniej mięsa, mleka i innych produktów. A to tylko jeden z ekosystemów pokarmowych, na który wpłynie spadek lub wyginięcie populacji pszczół.

Nie mniej, a nawet bardziej znaczącą stratą będzie zniknięcie "przemysłu pszczelego" - produkcji miodu, wosku, propolisu.

Wiele grup ekologicznych już teraz wzywa ludzkość do dbania o dobro pszczół. Oprócz naturalnych czynników zmniejszających ich populację, takich jak choroby i kolizje międzygatunkowe, negatywnie wpływa na nie stosowanie środków owadobójczych, zmiana klimatu, spadek liczby roślin. Jeśli ludzkość bardziej troszczy się o planetę, pszczołom łatwiej będzie przetrwać i zwiększyć liczbę.

 

14-04-2024 admin

Dodaj komentarz

Śledź nas

Newletter

O nas

Myslakowice.com to niezależny, prywatny portal internetowy poświęcony tematyce Mysłakowic i Dolnego Śląska. Na stronach naszego portalu można zaleźć również informacje o zasięgu krajowym i światowym. 

Wszystkie materiały, fotografie, grafiki chronione są na mocy prawa autorskiego i nie mogą być wykorzystywane komercyjnie. Przy cytowaniu na innych strona www należy dodać aktywny odnośnik do strony myslakowice.com.