15 kwietnia 2024 r.
Ciekawostki o Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci to jedna z najbardziej tajemniczych i niesamowitych postaci w historii ludzkości. Geniusz, który wyróżniał się we wszystkich dziedzinach, wyprzedzając czas o kilka stuleci. Wokół niego powstało wiele mitów i legend, które często przyćmiewają prawdziwe fakty. Zabraliśmy mało znane, ale wiarygodne fakty:

Wielki geniusz urodził się 15 kwietnia 1452 roku w rodzinie notariusza i chłopki, w wiosce Anciano, niedaleko miasta Vinci. Jego pełne imię to Leonardo di ser Piero da Vinci.
Ojciec Leonarda-Piero-rozwiódł się z żoną, gdy dziecko było jeszcze niemowlęciem. W wieku trzech lat zamieszkał z ojcem i nie widział już matki, ale przez całe życie próbował odtworzyć jej wizerunek w swoich obrazach.
Piero żył 77 lat, ożenił się cztery razy i pozostawił po sobie dwanaście dzieci, ale Leonardo nie mógł zainteresować się jego zawodem. Badanie prawa wydawało się zbyt nudne.
W wieku 14 lat Leonardo opuścił dom ojca i został uczniem artysty we Florencji. Jednocześnie zaczął studiować chemię, rysunek, metalurgię, nauczył się pracować ze skórą, gipsem i metalem, jednocześnie zgłębiając nauki humanistyczne.
W wieku zaledwie 20 lat Leonardo uzyskał kwalifikacje mistrza w gildii Św. Łukasza.
Nauczycielem Leonarda był Verrocchio.Zlecił kiedyś uczniowi dorysowanie fragmentu swojego obrazu. Porównując poziom swoich umiejętności i ucznia, zasłużony mistrz rzucił pędzel i nigdy więcej w życiu nie wrócił do malarstwa.
W wieku 24 lat geniusz trafił do sądu z powodu oskarżenia o sodomię. Sąd udowodnił jednak, że anonimowy zarzut był fałszywy-możliwe, że został napisany przez jednego z wielu zazdrosnych ludzi, których było wielu u młodego, utalentowanego mistrza.
Według niektórych relacji był wegetarianinem, który od najmłodszych lat odmawiał jedzenia mięsa. Co nie powstrzymało go przed zostaniem wspaniałym kucharzem i wymyśleniem własnego Dania "od Leonarda", w którym gulasz pokrojony w cienkie plasterki był ozdobiony różnymi warzywami na wierzchu.
Jednym z najbardziej niesamowitych dzieł, jakie stworzył, był mechaniczny Lew. Masywna mechaniczna zabawka stała się eleganckim i niezwykłym prezentem stworzonym na zamówienie króla Francji Franciszka I. Mógł swobodnie przejść kilka metrów, po czym jego klatka piersiowa otwierała się i z niej pokazywał się bukiet kwiatów.
W wieku 64 lat Leonardo przeniósł się na zaproszenie francuskiego monarchy do Clos-Luce. Potem prawie nie malował, ale sporządził projekt nowego pałacu, zaplanował kanał łączący Saonę i Loarę, a jednocześnie organizował święta dla dworu królewskiego.
Nie mając dzieci, wielki artysta i inżynier przekazał cały swój majątek trzem osobom. Jego bliski przyjaciel Francesco Melzi otrzymał wszystkie instrumenty, bibliotekę, a także około 50 tysięcy unikalnych dokumentów. Uczeń Salai i sługa odziedziczyli po połowie winnic, które posiadał Leonardo.
Sam Leonardo da Vinci, pomimo dziesiątek wspaniałych obrazów, które po nim pozostały, zawsze uważał się przede wszystkim za naukowca i inżyniera, a wcale nie za artystę.
Jedyna rzeźba, którą stworzył, została znaleziona w 1990 roku i jest to głową z terakoty.
Był pierwszą osobą, która potrafiła mniej lub bardziej naukowo wyjaśnić, dlaczego niebo jest niebieskie.
Przez ostatnie półtora wieku naukowcy kwestionowali obraz, który od dawna uważany jest za autoportret artysty. Dziś coraz więcej ekspertów skłania się ku wersji, że to tylko szkic do "Ostatniej Wieczerzy".
Zamek na kółkach do pistoletów stał się jedynym wynalazkiem, który rozpowszechnił się za życia Leonarda. Reszta, niestety, była zbyt wyprzedzająca czas i nie została zrozumiana przez współczesnych. Zamek był natomiast użytkowany aż do XIX wieku.
Leonardo marzył o tym, by dać człowiekowi wszystkie żywioły. Poświęcił wiele czasu na badania lotu ptaków i nietoperzy, a także stworzył wiele prac i wynalazków związanych z wodą.
Aby jak najdokładniej oddać strukturę człowieka na obrazach, spędził dużo czasu w szpitalach i kostnicach, badając szkielet i różne grupy mięśni. Chociaż Leonardo nie opublikował swoich prac, jego prace wyprzedzają swój czas w najskromniejszych obliczeniach o trzy wieki!
Leonardo zawsze nosił ze sobą notatnik, w którym wpisywał wszystko, co było dla niego interesujące – od rysunków i szkiców, myśli o ulepszeniu broni i anegdot. W ciągu jego życia zgromadziło się 120 takich książek. Ale nie chciał, aby dodatkowe osoby je przeczytały, uciekając się do tajnego pisania – nie wszystkie dotychczasowe zapisy zostały odszyfrowane.
Wszystkie swoje rękopisy zapisywał lewą ręką, chociaż nie był leworęczny, ale oburęczny. Ponadto teksty są pisane w lustrzanym odbiciu.
Istnieje wersja, że Leonardo tak dobrze władał rękami, a jego mózg był tak rozwinięty, że mógł jednocześnie pisać teksty na różne tematy.
W 1485 roku, kiedy zaraza spowodowała straszne szkody w Mediolanie, mistrz sporządził projekt idealnego miasta, starannie zaplanowanego, z niezwykle nowoczesną kanalizacją. Jednak książę nie mógł go ocenić i odrzucił go. Ale kilka wieków później londyńscy architekci uznali projekt za nienaganny.
W Norwegii można zobaczyć most zbudowany według rysunków Leonarda.
Większość mechanizmów (takich jak spadochron, lotnia i inne) nie mogła być wykorzystana za życia wielkiego inżyniera z powodu niedoskonałości materiałów używanych w jego czasach. Dziś są z powodzeniem wprowadzane w życie i wykorzystywane.
Po widocznej stronie Księżyca znajduje się Krater nazwany na cześć Leonarda da Vinci. Jego średnica wynosi ponad 27 kilometrów. Krater Leonarda znajduje się również na Marsie.
Już w naszych czasach rosyjscy naukowcy odkryli nowy minerał, nazwany davinchiit na cześć Leonarda.
W 1994 roku Bill Gates kupił Leicester Codex, zajmujący się kwestiami geologii, astronomii, hydrologii i innych, za prawie 31 milionów dolarów.
Istnieje wersja, że w rzeczywistości rękawy Mony Lisy mają bogaty czerwony kolor. Ale farba z czasem ciemniała, przez co stały się brązowe.

09-01-2024 admin

Dodaj komentarz

Śledź nas

Newletter

O nas

Myslakowice.com to niezależny, prywatny portal internetowy poświęcony tematyce Mysłakowic i Dolnego Śląska. Na stronach naszego portalu można zaleźć również informacje o zasięgu krajowym i światowym. 

Wszystkie materiały, fotografie, grafiki chronione są na mocy prawa autorskiego i nie mogą być wykorzystywane komercyjnie. Przy cytowaniu na innych strona www należy dodać aktywny odnośnik do strony myslakowice.com.