14 czerwca 2024 r.
Marzenia o zyskach zamieniły się w stratę ponad 45 tysięcy złotych

Policja jeleniogórska ostrzega przed próbami oszustw i zaleca szczególną ostrożność przy inwestowaniu środków za pośrednictwem giełdy internetowej, na rynkach kryptowalut czy zakupie akcji różnych firm za pośrednictwem fałszywych serwisów internetowych. Mieszkanka powiatu karkonoskiego chciała zainwestować w system gazociągów, a straciła w ten sposób ponad 45 tysięcy złotych. Padła ofiarą oszustwa firmy pośredniczącej w inwestycji.

23 sierpnia br. do Komisariatu II Policji w Jeleniej Górze zgłosiła się mieszkanka powiatu karkonoskiego, która poinformowała, że w wyniku oszustwa straciła ponad 45 tysięcy złotych. Z pokrzywdzoną skontaktował się mężczyzna podający się za pośrednika, który miał pomóc w inwestowaniu pieniędzy.
Kobieta została poinstruowana telefonicznie, gdzie ma się zalogować, na jakiej stronie internetowej i jaki program ma zainstalować na swoim komputerze. Program pomógł oszustom oszacować możliwości finansowe rozmówcy, a następnie dokonać z jej konta przelewu środków pieniężnych na konto oszustów. Część gotówki pokrzywdzona sama przelała na wskazane przez nich konto, a resztę przelali sami. W ten sposób straciła ponad 45 tysięcy złotych.
Sposób działania oszustów wygląda w ten sposób, że dają ogłoszenie na portalach społecznościowych, w serwisach informacyjnych, że pomagają inwestować pieniądze i w krótkim czasie gwarantują bardzo duże zyski. Osoba zainteresowana wypełnia formularz kontaktowy i już w niedługim czasie oddzwania do niego konsultant. Rozmówca ze wschodnim akcentem wyjaśnia na czym polega ich działalność i jak w szybki sposób można się wzbogacić, następnie osoba instruowana jest telefonicznie krok po kroku, gdzie ma się zalogować, na jakiej stronie internetowej i jaki program ma zainstalować na swoim komputerze. Program pomaga oszustom oszacować możliwości finansowe rozmówcy, a co za tym idzie zachęcać do kolejnym przelewów mających na celu wzbogacenie się zainteresowanego. W rezultacie okazuje się, że pieniądze trafiają na konta oszustów, a zysków żadnych nie ma.
Policja jeleniogórska apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku i ostrożność, nie wchodzenie w linki, które zachęcają do inwestycji i w szybkim czasie osiągnięcie dużych zysków. Policja przestrzega przed instalowaniem programu AnyDesk, za pomocą którego oszuści przejmują kontrolę nad naszymi mobilnymi urządzeniami. Nie należy nikomu udostępniać danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej; nie należy udostępniać danych poufnych dotyczących kart płatniczych ani przesyłać skanów swojego dowodu osobistego.
Firmy te ogłaszają swoje usługi za pomocą reklam w mediach społecznościowych, serwisach internetowych oraz aplikacjach mobilnych. Związek Banków Polskich rekomenduje sprawdzenie listy alertów Komisji Nadzoru Finansowego, gdzie publikowane są informacje o nieuczciwych podmiotach.
podinspektor Edyta Bagrowska

24-08-2023 admin

Dodaj komentarz

Śledź nas

Newletter

O nas

Myslakowice.com to niezależny, prywatny portal internetowy poświęcony tematyce Mysłakowic i Dolnego Śląska. Na stronach naszego portalu można zaleźć również informacje o zasięgu krajowym i światowym. 

Wszystkie materiały, fotografie, grafiki chronione są na mocy prawa autorskiego i nie mogą być wykorzystywane komercyjnie. Przy cytowaniu na innych strona www należy dodać aktywny odnośnik do strony myslakowice.com.