14 czerwca 2024 r.
Okno otwarte w nocy prowadzi do stresu

Naukowcy z Uniwersytetu Johanna Gutenberga w Moguncji odkryli, że okna otwarte w nocy mogą zepsuć sen i prowadzić do problemów zdrowotnych.

Naukowcy ustalili związek między nocnymi hałasami dolatującymi z ulicy a chorobami układu krążenia. Według nich, przy otwartym oknie ludzkie ucho odbiera przez sen hałas uliczny i odgłosy transportu, a organizm reaguje na to uwalnianiem hormonów stresu, które w dłuższej perspektywie podnoszą poziom cholesterolu i ciśnienie krwi. Eksperci uważają, że ten instynkt dostał nas od odległych przodków, którzy postrzegali nocne dźwięki jako sygnał niebezpieczeństwa, a ich ciało w ciemności natychmiast znalazło się w "gotowości bojowej" od najmniejszego szelestu.
Eksperci zalecili zamykanie okien na noc, szczególnie w miastach, aby zmniejszyć wpływ nocnych hałasów na organizm i zminimalizować potencjalne negatywne skutki zdrowotne.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Noise & Health

05-06-2023 admin

Dodaj komentarz

Śledź nas

Newletter

O nas

Myslakowice.com to niezależny, prywatny portal internetowy poświęcony tematyce Mysłakowic i Dolnego Śląska. Na stronach naszego portalu można zaleźć również informacje o zasięgu krajowym i światowym. 

Wszystkie materiały, fotografie, grafiki chronione są na mocy prawa autorskiego i nie mogą być wykorzystywane komercyjnie. Przy cytowaniu na innych strona www należy dodać aktywny odnośnik do strony myslakowice.com.