14 czerwca 2024 r.
Czym jest drugi oddech i dlaczego się

Wielu biegaczy długodystansowych może otworzyć "drugi oddech". Ale co to jest-rzeczywiste, mierzalne zjawisko lub efekt psychofizjologiczny?

Czasami po przebiegnięciu kilku kilometrów wydaje się, że kończy się siła, ale wtedy otwiera się drugi oddech i staje się możliwe pokonanie jeszcze większej odległości. Ale dlaczego tak się dzieje?
Istnieje kilka teorii wyjaśniających drugi oddech-przypływ siły, który niektórzy biegacze odczuwają, gdy siły już wydają się kończyć. Najprostszym poglądem jest to, że w tym momencie organizm zaczyna wytwarzać duże ilości endorfin, które poprawiają nasze samopoczucie i pomagają nie zwracać uwagi na zmęczenie i ból.
Inna teoria opiera się na fakcie, że o tym uczuciu częściej mówią amatorzy niż profesjonaliści. Uważa się, że organizm potrzebuje trochę czasu, aby się rozgrzać i zacząć skutecznie oczyszczać mięśnie z kwasu mlekowego, związku, który powoduje uczucie zmęczenia mięśni. Gdy to nastąpi, ból ustępuje i otwiera się drugi oddech. Zawodowi sportowcy są bardziej wyszkoleni, a ich ciało już od samego początku wyścigu zaczyna skutecznie usuwać powstały kwas mlekowy.
Trzecia teoria mówi, że zjawisko to wynika z naszej psychologii. Na przykład, jeśli biegniesz na dłuższym dystansie i już przebiegłeś połowę, zdajesz sobie sprawę, że do mety nie zostało wiele, co powoduje przypływ siły i energii, który pomaga pokonać resztę drogi.

Sportowcy często wkładają więcej wysiłku fizycznego na początku ćwiczeń wytrzymałościowych, a następnie wchodzą w stabilny rytm. Ich fizjologia odzwierciedla tę cechę: parametry metaboliczne, takie jak tempo akumulacji kwasu mlekowego, mają tendencję do wyrównywania się, więc ćwiczenia mogą być nieco łatwiejsze.

Badania psychologiczne wykazały, że chęć zwolnienia u sportowca wzrasta na początku zawodów wytrzymałościowych, ponieważ martwi się, że jego obecna intensywność jest zbyt wysoka. Ale po pewnym czasie to pragnienie znika. Z drugiej strony znaczenie celu maleje i wyrównuje się. W wyniku tej dynamiki motywacyjnej sportowcy mogą poczuć drugi oddech

29-07-2023 admin

Dodaj komentarz

Śledź nas

Newletter

O nas

Myslakowice.com to niezależny, prywatny portal internetowy poświęcony tematyce Mysłakowic i Dolnego Śląska. Na stronach naszego portalu można zaleźć również informacje o zasięgu krajowym i światowym. 

Wszystkie materiały, fotografie, grafiki chronione są na mocy prawa autorskiego i nie mogą być wykorzystywane komercyjnie. Przy cytowaniu na innych strona www należy dodać aktywny odnośnik do strony myslakowice.com.